Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can hakkında yaklaşık 3 aydır çeşitli iddialar ortaya atılıyor.

Bir dedikodu bitmeden, arkasından bir tane daha… Sonra bir tane daha derken Haziran ayından bugüne bir şeyler konuşuluyor duruyor.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki;

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle atamaları yapılan Rektörler hakkında ortaya atılan iddialar, elbette ilgili makamlarca en ince ayrıntısına kadar incelemesi ve denetlemesi yapılır.

Rektör Niyazi Can, ortaya atılan bu kadar iddiaya rağmen bugün halen görevdeyse bir yerden torpili olduğu için değil, yaptığı çalışmalarda bir usülsüzlük olmamasından kaynaklıdır.

İlk önce kızının okulu kazanamamasıyla yıpratılmaya çalışılan Rektör Can için daha sonra makam aracını kullanarak tatile gitti iddiası, ardından atamalar üzerinden çeşitli söylentiler üst üste hem yerel hem de ulusal basında gündeme getirildi.

Organize olarak yapılan ve doğrudan Rektör Niyazi Can’ın şahsını hedef alan bu saldırıları etik bulmuyorum ve bunların birileri tarafından bilinçli olarak yaptırıldığını düşünüyorum. 1 yıl sonra görev süresinin dolması nedeniyle yeniden aday olmasının önünü kesmek isteyenlerin Rektörü burada hedef aldığı belli oluyor.

*İddialardan bir tanesi doğru ise neden bir Allah’ın kulu da çıkıp savcılığa şikayette bulunmuyor ve hakkında dava açtırmıyor?

Üniversitelerin içerisinde her yıl seçim dönemleri yaklaştığında makama göz koyanlar, mevcut Rektörü yıpratmak isteyenler olur.

Burada Niyazi Can ile ilgili ortaya iddia atanların devlete resmi olarak şikayet yapıp, adli süreç başlatmamasından dahi tamamen “Çamur at izi kalsın” mantığı ile Rektörü yıpratma kampanyası olduğunu görebilirsiniz.

“REKTÖR BİR BELEDİYE BAŞKANI DEĞİL Kİ, ÇIKIP HİZMETLERİNİ ANLATSIN”

Rektörlük makamı bir Belediye Başkanlığı gibi değil ki, Rektör çıkıp da tek tek vatandaşlara yaptığı hizmetleri anlatsın.

Zaman zaman basın ile bir araya geldiğinde, düzenlediği toplantılarda çalışmalar hakkında bilgilendirmeler yapan Rektör Can, özellikle pandemi sürecini ekibiyle birlikte çok iyi yönetti.

Takip edenler bilir ki;

Pandemi başladığında henüz devlet resmi olarak uzaktan eğitime geçmeden Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi uzaktan eğitim ile ilgili alt yapısını kurmuştu. Türkiye’de bu sisteme geçen ve hazır olan ilk üniversitelerden birisiydi.

Üniversitenin öğrenci doluluk oranı son 3 yıl içinde yüzde 84’lerden 96’lara kadar çıktı. Bunda Kahramanmaraş’ın gelişminin etkisi olduğu kadar üniversitedeki gelişimlerinde payı büyük. Şehir dışından öğrencilerin “Burayı neden tercih etmesi gerektiğine” yönelik bir çok tanıtım ve reklam yapılıyor.

Sonuç olarak;

Rektör Niyazi Can’ın birisi yada birileri tarafıdan kamuoyunda yıpratılmaya çalışıldığının herkes farkında…