Ankara’da düzenlenen Tam Bana Göre festivalde Elbistan Belediyesi ödül aldı.

Nasıl mı? “Tam Bana göre festival” kapsamında 4 belediye ordaydı

Kahramanmaraş Büyükşehir, Onikişubat Elbistan ve Dulkadiroğlu belediyesi

Ayrıca; bu belediyeler çeşitli ödüller aldı. Festivalde gençlik festivaliydi…..

Elbistan Belediyesine; “Yılın En İyi Festival Yapan” belediyesi ödülü verildi. Yaklaşık 3 yıldır gençlik adına festival yapan Mehmet Gürbüz yönetimindeki Elbistan Belediyesi ödüle layık görüldü.

Bu ödül değişen belediyecilik anlayışının bir yansıması olarak kamuoyundaki yerini aldı. 2023 ve sonrası için Türkiye’nin en önemli kurumu bana göre gençliktir. Gençlik ile yola çıkan, onlar adına bir şey yapan kurumların hepsi kendisine artı yazar ve ülkenin gençliğini şevklendirir

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlere ulaşın sözünün en büyük takipçisi oldu. Göreve geldikten sonra 3 tane festival yaptı. Son festival ise “Aşık Mahsuni” anısına “ElbistanFest” oldu.

Şimdi gelin festival’e derin bir bakış atalım. Bu yıl yapılan festival tam bir gençlik şölenine dönüştü. Yurt dışından gelen Elbistanlıları’nda eklenmesi ile ortalama olarak 1 milyona yakın katılım sağlandı. Festivale sanatçılardan ötürü Ordu’dan, İzmir’den hatta Kars’tan gelenler oldu.

Kente ekonomik katkısı çok olan festival, şehirdeki otelleri, küçük esnafı, büyük işletmeleri adeta şaha kaldırdı. Festival ile şehir dışından gelenler ise Elbistan’ın potansiyelini gördü. Festivalde araba ve traktör bayileri, yeme içme, kahve, giyim, ayakkabı, zücaciye kısacası her sektör kendine yer buldu.

Gençliği daha iyi motive eden, onlara güvenen ve onların belediyesi olmayı sağlamanın başka bir yolu olamazdı. Ayrıca son aldığım bilgilere göre 338 milyon TL ile 1.4 milyon metrakare asfalt serimi gerçekleştirilmiş. Ve kırsal mahallelerde parkesiz bir yer bırakılmamış. Bunu şunun için anlatıyorum; hem gönüllere hem de gençlere yönelik tam katmanlı bir hizmet rezitali yapılıyor.

Gürbüz’ün İller Bankası Genel Müdür Yardımcılığı, Balıkesir Genel Sekreterliği görevi derken edindiği tecrübeyi tam sahaya yansıtması Kuzey ilçemiz olan Elbistan’ı tam manası ile festival kenti haline getirdi.

Şehrin girişinden en ücra kırsalına kadar yatırım alan, sosyal donatıları yapan, sosyal belediyeciliği, belediyenin sadece yatırım yapan bir kurum olmadığını göstermiş. Elbistan yılın 6 ayı neredeyse soğuk geçen bir ilçemiz. Bizler oturduğu yerden bu yazıyı yazarken, evinin önüne parke döşenen emine teyzeyi, ekmek almaya giden veli amcanın ayağına çamur değmemesini anlamamız zor olabilir. Yerinde bu hizmetlerin yapılması o insanlar için ne kadar önemli….

Gönüllere dokunmak, gönüllerde olmak üstlendiğin görevi en iyi şekilde yapmaktır. Dillere pelesenk olmuş; yatırım tabana yayılması noktasında Elbistan tamda bunu yapmış. Yani gençleri gören belediye, hizmetlerini de aksatmamış. Sembolik yatırımlardan ziyade evlerin içine kadar girmiş. Yağmur yağarken ıslanmayan ayakların, kar yağdığında beline kadar gömülmeyi tarihe karıştırmış.

Gençlere önemsiyen, şehrin 30-40 yılını planlayan, yatırım iklimi şehre kazandıran Mehmet Gürbüz ve ekibini kutlarım….