Kahramanmaraş gündeminde bir süredir, Ticaret ve Sanayi Odasında yapılacak olan seçim yer alıyor. Özellikle 27 yıl sonra iki adaylı bir seçime gidilmesi de, alışılmışın dışında bir durum olunca farklı farklı yorumlar ortaya atılmaya başlandı.

Ben öncelikle şunu hatırlatmak istiyorum, “Ticaret ve Sanayi Odasına başkan seçiyoruz; düşman seçmiyoruz.”

Her iki adayda Kahramanmaraş’ın çok kıymetli isimleridir. Ancak piyasada kraldan çok kralcı gezen tayfaların piyasada çıkarttığı olumsuz söylemler, dedikodular şehrimize zarar veriyor.

Ben kimsenin kutuplaştırılması, ötekileştirilmesini doğru bulmuyor, “emrolunduğunuz gibi dosdoğru olun” kazanan da, kaybeden de Kahramanmaraş olacak diyorum.

Önümüzde güzel bir seçim var, umarım bayram havasında geçer. Kavga edip birbirimizi kırdıktan sonra gelen başkanlığın, gergin bir ortamda geçen seçim atmosferinin kimseye faydası olmayacağını biliyorum.

Önceki gün gazetelerle bir araya gelen Sayın Mustafa Buluntu’da bu konularla ilgili çok güzel açıklamalarda bulundu. Sosyal medyada yapılan canlı yayınlar üzerinden takip ettiğim toplantıda, çok önemli noktalara değindi.

Özellikle verdiği birlik beraberlik mesajı, kriz çıkartıp bundan nemalanmak isteyenlere fırsat verilmemesi için yaptığı açıklamaları çok kıymetli görüyorum. Çünkü 19 Kasım’da seçimler bitecek ama biz yine birbirimizin yüzüne bakmaya devam edeceğiz. Bu yüzden kırıp dökmeden dostlukları bozmadan da seçim yapılabileceği yönündeki açıklamasını takdir ettim.

Bunların yanı sıra ikinci bir aday çıkınca, yazımın başında da söylediğim gibi alışılmıştan farklı durumlar ortaya çıkmaya başladı. Örneğin KMTSO’daki komitelerin bir çoğununun önceden haberlerinin olmadığı seçimlerden haberleri oldu.

Tek adaylı gidilen listelerde hiç kimseye temas edilmeden, ziyaret edilip sorunları dinlenilmezken, bu defa sahada bir hareketlilik oluştu. Benim görüşüm yıllar sonra ilk defa KMTSO seçimleri tabana yayıldı.

Ben bile gün içerisinde birçok kesimden telefon alıyorum. Seçimlerde kime oy vereceksin? diye soruyorlar. İkinci bir adayın olmadığı önceki seçimler bu kadar sahaya yayılmış ve hareketli geçmiş miydi?

Tatlı rekabetin olduğu yerde her zaman adaylar tek listeye göre daha fazla çalışmak zorunda kalır ve bu durumdan da her zaman Kahramanmaraş karlı çıkar.

O yüzden dostluğun kazanacağı bir seçim olmasını temenni ediyorum.