Dün akşam eve gelirken; Ramazan pidesi almak için fırının önünde durdum.Ramazan pidesi aldım tam 8 liraya.Marul,domates,patlıcan almaya gittim markete.Marul 11 lira,domates 25 lira, patlıcan 35 lira.Benzine mazota her şeye zam geldi .

Lakin şunu düşünmeden edemedim.Bu kadar israfın sonunda bunlar olacaktı.Şükredilmeyen her nimet elden alınacaktı.Hatırlarsınız belki, evlerin önünde çöplerin yanında bayatlamış ekmeklerin görüntüsünü, Allah bize dedi ki “siz bu nimetlere layık değilsiniz, kıymetini bilmediniz bende size pahalılıkla,kıtlıkla bu ekmeğin kıymetini öğreteceğim” ben pişman değilim;çünkü biz bunları fazlasıyla hak ettik.Şimdi siz demeyin benim ne suçum var diye maalesef zalimler yüzünden bir topluluğa tümden ceza geliyor.Lut kavmini hatırlayın.Rivayete göre; Lut Kavmi içinde 80.000 kişi gece namaz kılardı. İçlerindeki ahlaksız 33 kişiye tepki göstermedikleri için hepsi helâk oldular. Ha şunuda ifade edeyim :Lut kavmindeki o 33 kişi gelip şuanki durumu görse,bunların Allah belasını versin der.Ben az diyeyim siz çok anlayın sevgili okurlarım.

Hz. Âişe (r.anhâ) anlatıyor: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir gün eve geldi, yere düşmüş bir ekmek parçası gördü. Hemen onu aldı, temizleyip yedi. Sonra buyurdular ki: “Ey Âişe! Hürmet îcâb eden bu ekmeğe hürmet ediniz. Zîrâ o ni’met (yaptıkları hürmetsizlikten dolayı) bir topluluktan uzaklaşırsa bir daha aslâ oraya geri gelmez.” (S. İbn-i Mâce)

Kuranı Kerim Bakara süresi 278 ve 279 Ayetlerde

278 Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve gerçekten iman etmiş iseniz faizden kalanı bırakın.

279 Bunu yapmazsanız Allah ve resulü tarafından size bir savaş açıldığını bilin. Eğer tövbe ederseniz, haksızlık etmemek ve haksızlığa uğramamak üzere anaparanız sizindir.

Allah u Teala ayetleriyle faizi(krediyi)haram kılmışken biz faizde yarışır hale geldik.Dinimizi Allah’ın dediğini bir kenara bırakıp;İnsanların ne yaptığını baz aldık.

Kredi haram deyince; “eeee o çekiyor bende çekerim” senin kriterin o-bu-şu değil Allah’ın ayetleridir.

Peygamber Efendimiz(S.A.V) Veda Hutbesinde Faizin her çeşidi kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Lakin borcunuzun aslını vermeniz gerekir. Ne zulmedin, ne de zulme uğrayın. Allahü teâlânın emriyle, faizcilik artık yasaktır. Cahiliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü, ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım faiz de Abdülmuttalib’in oğlu Abbas’ın faizidir buyurmuştur 

Biz her şeyimizi dinimizi yaşamamakla Allah’ın ayetlerine ters düşmekle kaybettik.Ve bundan sonra da kaybedeceğiz ben öyle düşünüyorum ki bunlar daha iyi günlerimiz bir sözde der ki “KULA BELA GELMEZ HÂK YAZMADIKÇA HAK BELA YAZMAZ KUL AZMADIKÇA”biz azdık yoldan çıktık her türlü haltı yedik bunlar az bile.Deprem oldu ders almadık,pandemi oldu ders almadık.Çok içerlendim çok yazdım ama söylenilmesi gerek bunların insanlar alınıyormuş alınsınlar gerçekleri ahrette mi söyleyeceğiz.Bu duygu ve hislerle Ramazan-ı Şerifinizi en içten dileklerimle kutluyor; Ramazan gibi Ramazan geçirmenizi Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere Allah’a emanet olun.