12 Eylül 2022 tarihi itibariyle yeni eğitim dönemine giriyoruz.

Dolayısıyla yoğun bir şekilde kırtasiye benzeri okul malzemeleri ile ilgili bir alışveriş söz konusu olacaktır. Bu dönemde hem bu tür ürünlerde denetim yapacak olan kamu görevlilerine hem de alışverişi yapacak olan velilerimize büyük görevler düşüyor.

Denetim pozisyonundaki  kamu görevlilerinin yapacağı iş , tüketicilerin ulaşamayacağı ve ulaşma imkanlarının bulunmadığı alanlarda denetimleri yapmak ve  piyasayı sağlıklı bir hale getirmektir.

Ancak bu yetmez, sonrasında da iş tüketici pozisyonundaki velilere kalıyor.

Okul malzemeleri dediğimiz kitap kırtasiye ürünü, forma benzeri tekstil ürünlerinde bazı riskli maddelerin bulunabileceğini geçmiş tecrübelerimizden  biliyoruz

Örneğin kurşun kalem ve boya kalemlerinde; kurşun, arsenik, krom gibi toksit  ağır metaller yer alabilmektedir.

Okul çantası ve Tekstil ürünlerinde ise kanserojen özelliği olan azoboyar madde,

Silgilerde fitalat,

Metal ürünlerde Nikel.

Bunlar sağlığa oldukça zarar verebilecek elementler.

Belki bunlardan en önemlisi çocukların ihtiyacını karşılamak için yanlarında bulundurmak zorunda oldukları suluklar da BİSFENOL A (BPA) bulunması mümkün ki bu madde çocuklarda nörolojik ve hormonal bozukluklara  neden olabilecek tehlikede bir madde. Bu tehlikeden korunmanın yolu Sulukların üzerinde BPA free  ibaresinin bulunmasına dikkat etmek gerekiyor.

Şunu da biliyoruz ki ne kadar çok denetlenirse denetlensin, sağlığa aykırı ürünlerin piyasaya girmesi de söz konusu olabiliyor, işte burada da tüketicilerimizin dikkati devreye girmelidir. Tüketicilerimiz, satın alacakları ürünleri test ettirip sonuca göre satın almaları mümkün olmadığından test edilmiş onaydan geçmiş ve üzerine bazı işaretler iliştirilmiş ürünleri almalarını tavsiye ediyoruz. Bu takdirde riskleri tamamen ortadan kaldırmış olacaklardır.

Ben bu işaretleri sağlığın garanti belgesi olarak adlandırıyorum.

Bu işaretlerden ilki Türk Standartları denetiminden geçmiş ya da buna uygunluğu beyan edilmiş TSE işareti ya da TS(bir rakam) işareti. Bu işaret bulunan ürünlerin standardına uygun olduğunu  anlayabiliriz ve bu ürünleri rahatlıkla kullanabiliriz.

 İkinci en önemli işaret de CE işareti, ki bu da o ürünün insan, canlı ve çevre sağlığına uygun olduğunu belirtir ve aynı zamanda bu ürünün Avrupa birliği ülkelerinin tümünde  satılmasının  serbest olduğunu ifade eder.

Diğer taraftan, eğer su bazlı yapıştırıcı alınacaksa solvent içermemesine ve mümkünse kokulu ürünlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.