Emperyalistler, yılbaşı bahanesiyle bu güne değin insanlık dışı yaptıkları hareketlerle; Suriye’nin, Irak’ın parçalanmasını, Arakandaki Müslümanların diri diri yakılmalarını, Afrika’daki Müslümanların aç bırakılmalarını, Filistin’in yok edilmesini, Gazze’ye ambargo uygulanmasını, şiarımız olan Kudüs’ümüzün İsrail’e başkent ilan edilmesinin bayramıdır, kutlamalarıdır. Hud suresinin 11/113 ayetinde “Zulmedenlere meyletmeyin, yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allah’tan başka dostunuz yoktur. Yoksa size yardım edilmez” Bu uyarıya karşı onlara benzemekten kaçınmalıyız.

Gayrimüslimler yeni yılı Hazreti İsa (a.s) doğum günü yani bayram olarak kutlarlar. İmamı Rabbani Hazretlerinin Mektubat’ında 3/41 “ Hinduların bayram günlerine, ateşe tapanların Nevroz günlerine, Hıristiyanların Noel gecelerine, Paskalyalarına hürmet etmek onların adetlerini onlar gibi yapmak şirk olur ve küfre sebebiyet verir”. Kâfirlerin bayramlarında Müslüman cahilleri; kâfirlerin yaptıklarını yapıyorlar ve bu günleri Müslümanların bayramları olduğunu zannediyorlar. Gayrimüslimler gibi birbirlerine hediyeler veriyorlar, giysilerini, eşyalarını, yiyeceklerini yani sofralarını da kâfirlerin sofraları gibi süslüyorlar ve birbirlerini tebrik ediyorlar. Bu davranış hem küfür ve şirktir”. Hatta aslı esası şüpheli olan ve M.S. 300 yıllarında yaşadığı söylenen Aziz Nikolas (Noel Baba), çocuklara hediyeler getirip süsledikleri çam ağacına bıraktığına inanıyorlar.

İbni Kayyum El Cezziye; “Kâfirlere mahsus bayramları tebrik etmenin küfür olarak görülmesini ve kesin olarak haram olduğunu ve yapılmamasını ifade etmektedir. Hatta ehli küfre ait ritüelleri “Kutlu olsun, tebrik ederim “ kutlamak zinhar haramdır. Bu davranış Haç’a secde etmek mesabesindedir. Her kim bir kulu günahtan, bidat tan dolayı tebrik ederse şüphesiz Allah’ın gazabına, öfkesine maruz kalır” Yüce Rabbim Zümer Süresinin 7 ayetinde; “Eğer inkâr ederseniz, şüphesiz Allah size muhtaç değildir. Fakat Kulları için razı olmaz. Şükrederseniz sizden hoşnut olur”. Kâfirler Müslümanları tebrik etmeleri durumunda Müslümanlar icabet etmezler. Çünkü ne bizim ve nede Allahın razı olduğu bayramdır.

Peygamberimiz (s.a.v) hadisinde;” Kâfirlere benzemeyi ifade edecek tatlı, yemek dağıtmak, iş yerlerini tatil etmek gibi her türlü davranışı sergilemek haramdır”. Gayrimüslimlerin dini bayramlarını kutlamalarını, törenlerini ikame etmelerini, yardımcı ve aracı olmak caiz değildir. Kutlamaların da kullandıkları malzemeleri, araç ve gereçlerini, hindi, yumurta, kuruyemiş ve her türlü yiyecek türlerini, elbiselerini ve çam ağaçları vs. satmak hediye etmek, kiralamak caiz değildir. O günleri tazim ediyorsa Allah muhafaza küfürdür. Tazim maksadı yoksa harama düşmüştür.

Son olarak Yüce Rabbim “ Allah’tan korkun çünkü Allahın cezası pek çetindir.” Peygamberimiz (sav) bir hadisinde “Herkim bir kavme benzemeye çalışırsa oda onlardandır” (Ebu Davut). Her günümüz Allahın emrettiği gibi olsun. Vesselam… 29 ARALIK 2020