Kırım İşbirliği Teşkilatı Türkiye İlişkileri Koordinatörü Abdulkadir Kuşdil, Kırım-Türkiye ekonomik ilişkilerini canlandırmak için ilk önce aradaki direk ulaşım probleminin çözülmesi gerektiğini, aksi takdirde daha uzun yollardan gelen Türk ürünlerinin maliyetinin daha yüksek olacağı için pazar payının cazibesini rakipleriyle bölüşmek zorunda kalacağını belirtti.

Kırım İşbirliği (KrymSotrudnichestvo) Teşkilatı Türkiye İlişkileri Koordinatörü Abdulkadir Kuşdil, Türkiye’deki iş insanlarının, derneklerin ve ekonomiye yön veren kurum ve kuruluşlarla özel işbirliklerinin ekonomik canlanmayı sağlayacağını kaydederek, “Türk iş insanlarının Kırım’a yatırımcı olarak yönlendirilmesi ve hatta Kırım aracılığıyla 150 milyonluk Rusya pazarına yönlendirilen iş insanlarının Türkiye’de sağlayacağı istihdamı göz önünde bulundursak Türkiye’deki iş insanlarının, derneklerin Kırım ile ilgili özel çalışmalar yapması gerekir.” dedi.

Ancak Kırım-Türkiye ekonomik ilişkilerini canlandırmak için ilk önce aradaki direk ulaşım probleminin çözülmesi gerektiğini vurgulayan Kuşdil, aksi takdirde daha uzun yollardan gelen Türk ürünlerinin maliyetinin daha yüksek olacağı için pazar payının cazibesini rakipleriyle bölüşmek zorunda kalacağının altını çizdi.

“Türkiye, Kırım’a tarihsel garantörlük hakkını kullanabilir”

Kuşdil, Türkiye’nin Kırım’a uygulanan yaptırımlarda tarihsel garantörlük hakkını kullanabileceğini söyleyerek, şöyle konuştu:

“Nasıl ki Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara rağmen Türkiye bu yaptırımlara uymayıp ticari ve kültürel ilişkisini bozmayıp hatta daha güçlü bir şekilde devam ettirdiği gibi soydaşlarımızın yaşadığı ve tarihi açıdan Türkiye için çok önemli rol olan Kırım için de aynı şekilde ilişkilerini 2014 yılı öncesi gibi devam ettirebilir.”     

Samsun’da DASK sigortası ilk sırada Samsun’da DASK sigortası ilk sırada

Kırım’daki Tatarlar ile Türkiye’deki Tatarlar arasındaki akrabalık bağının direkt uçak seferlerinin iptaliyle olumsuz etkilendiğine de değinen Kuşdil, “Alternatif çözümler her zaman mümkündür. Bunun için iki ülkenin yetkili mercilerinin görüşerek bu önemli problemi çözeceklerine inanıyorum. Buradaki önemli unsur ambargodan asıl etkilenenin Kırım Tatar halkı olduğunu anlayıp, soydaşlarımızın ulaşım probleminin çözülebilir bir sorun olduğunu düşünüyoruz. Kırım İşbirliği Teşkilatı olarak bu konuda hem Rusya hem de Türkiye tarafıyla görüşüp sorunun çözümü noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”