Başkan Güngör, Birleşmiş Milletler Heyetiyle Bir Araya Geldi Başkan Güngör, Birleşmiş Milletler Heyetiyle Bir Araya Geldi
Bazı kadınların meme başları ise normalden geniştir. Tüm bu etkenlere bağlı olarak meme estetiği prosedürleri arasında yer alan meme küçültme, ve ve diğer şehirlerimizde sıklıkla başvurulan estetik cerrahi prosedürler haline gelmiştir. estetik cerrahi alanında deneyimleri ve uzmanlığı ile öne çıkan bir isimdir. Meme estetiği ameliyatları hakkında bilgi ve randevu almak için siz de Op. Dr. Evren İşçi ile iletişime geçebilirsiniz.
Meme dikleştirme günümüzde sıklıkla uygulanan bir estetik cerrahi prosedürüdür. Çeşitli nedenlere bağlı olarak sarkan memeleri yeniden şekillendirmek, dikleştirmek ve estetik bir görünüm kazandırmak için uygulanır. Prosedür kapsamında meme üzerindeki fazla deri alınır, içindeki meme dokusu şekillendirilir. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında meme başı ve çevresine müdahale edilerek olması gereken pozisyona taşınır. Ayrıca meme başı çevresinin genişliğini azaltmak da gerekebilir. Hastada meme sarkması az olduğunda yalnızca silikon meme implantı kullanılarak memenin dikleşmesi sağlanabilir.
Memelerinde sarkma ve deri fazlası bulunan kişiler meme dikleştirme ameliyatı adayıdırlar. Dramatik kilo kaybı yaşayan ya da obezite cerrahisi uygulanan hastalarda bu süreçlerin ardından meme dikleştirme ameliyatı ihtiyacı doğabilir. Bazı durumlarda ise asimetrik göğüsleri silikon meme protezi kullanmadan düzeltmek için meme dikleştirme ameliyatı uygulanabilir. Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse pek çok hasta kilo alıp verme, hamilelik, emzirme ve yer çekiminin etkisiyle ortaya çıkan olumsuz sonuçları gidermek için meme dikleştirme estetiği ameliyatı yaptırmayı tercih eder.
Meme Dikleştirme, Meme Büyütme İle Kombine Edilebilir
Meme dikleştirme estetiği ameliyatı için uygun bir aday olan kadınlar zaman zaman memelerinin boyutunun ve hacminin artırılmasını da isterler. Bu tür durumlarda meme dikleştirme ameliyatı ile meme büyütme ameliyatı kombine edilebilir. Hasta özelinde yapılan değerlendirmeler sonucu bu operasyonların aynı anda ya da farklı seanslarda uygulanması gündeme gelebilir.
Meme dikleştirme ameliyatı planlanırken hastanın memelerinin boyutu, sertliği, şekli, meme ucu çevresinin konumu ve derisinin elastikiyeti gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Hastanın beklentilerinin gerçekçiliği bu aşamada doktor tarafından titizlikle değerlendirilmelidir. Hasta operasyon sonrası elde edilecek sonuçlar ile ilgili olarak açıkça bilgilendirilmeli, olası bir hasta memnuniyetsizliği yaşanması riski ortadan kaldırılmalıdır.
Meme dikleştirme ameliyatı sırasında yapılan kesi nedeniyle meme başı çevresinde iz oluşur. Bunun yanı sıra izin konumu uygulanacak tekniklere göre hasta özelinde belirlenir. Bazı kadınlarda meme başı ve meme katlantı çizgisi arasında dikey bir iz kalırken bazı kadınlarda ise bu dikey ize ek olarak meme altı katlantısı boyunca yatay bir iz de oluşabilir. Meme estetiği operasyonlarından sonra kalacak izin ne kadar belirgin olacağı hasta özelinde genetik ve çevresel faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Ameliyattan sonra sigara içilmemesi, C vitamini ve protein yönünden zengin bir beslenme programı uygulanması hızlı ve sağlıklı bir iyileşme sürecini destekleyerek yara izlerinin belirginliğini azaltmaya yardımcı olabilir.
Meme dikleştirme estetiği ameliyatı sırasında uygulanacak teknik hasta özelinde belirlenir. Seçilen tekniğe göre kesi yapıldıktan sonra alttaki göğüs dokusu yeniden şekillendirilir. Meme ucu çevresi doğal ve simetrik bir görünüm elde etmek için yeniden konumlandırılır. Sarkık olan derinin çok daha güzel ve genç bir görünüme kavuşması, fazla derinin çıkarılmasıyla sağlanır. Estetik dikişler atılarak prosedür tamamlanır.
Meme Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?
Meme dikleştirme ameliyatı ortalama 3 saat içerisinde tamamlansa da prosedürün kapsamında göre hasta özelinde süre uzayabilir ya da kısalabilir. Meme dikleştirme ameliyatından sonra hastalar genellikle aynı gün taburcu edilir ve yaklaşık 3 ila 4 gün sonra işlerine dönebilirler. Meme dikleştirme estetiğinden sonra uygulama bölgesinde hafif ve orta dereceli ağrı hissedilmesi olağan bir durum olarak kabul edilir. Bu ağrıların ortadan kaldırılması için doktorun reçete ettiği basit ağrı kesiciler kullanılabilir.
Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca sızlama ve kol hareketleri sırasında hafif ağrı hissedilebilir. Şişme ve morarma oluştuğu takdirde genellikle 5 ila 10 gün içinde kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Hastaların ameliyattan sonraki yaklaşık 4 hafta boyunca sporcu sutyeni kullanması önerilir. Bu sayede memenin daha hızlı ve daha iyi toparlanması, istenilen sonuçlara daha kısa sürede ulaşılması mümkün olabilir.
Ameliyattan sonra hastanın emzirme fonksiyonunun devamlılığı, ameliyat sırasında uygulanacak tekniğe ve memedeki sarkmanın derecesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Meme başının, alttaki meme dokusundan ayrılmayacağı şekilde uygulanan teknikler süt kanallarının korunmasını sağlayabilir. Hastanın göğüsleri çok büyük ya da ileri derece sarkık olduğu durumlarda hastanın bilgisi ve onayı dahilinde süt kanallarında feragat edilmesi gerekliliği doğabilir.
Editör: Haber Editörü