Dronlara özel hava koridoru geliyor Dronlara özel hava koridoru geliyor
Kahramanmaraş, 6 Şubat'ta yaşanan depremlerin etkileriyle mücadele etmeye devam ediyor. Bu bağlamda Kahramanmaraş Valiliği, vatandaşların deprem sonrası hak sahipliği başvuruları hakkında önemli bir duyuru yayımladı. İşte detaylar:
Hak Sahipliği Başvuruları Sonuçlandı!
Kahramanmaraş Valiliği, 6 Şubat'ta merkezli depremlerden etkilenen il ve ilçelerde kalıcı deprem konutları için yapılan hak sahipliği başvurularının sonuçlandığını duyurdu. Afşin ve Göksun ilçelerinde yaşayan vatandaşlar için de 'Hak Sahipliği' başvurusu süreci başlatıldı.
Hak Sahiplerine Bazı Haklar Tanındı
Hak sahipliği başvuru sonuçlarına göre, yıkılmış, ağır ve orta hasarlı binaları olan pek çok vatandaş, çeşitli haklardan yararlanma imkanına sahip olabilecekler. Bu haklar, AFAD tarafından belirlenen kriterlere göre verilecek.
Sonuçlar E-Devlet Üzerinden Erişilebilir
AFAD hak sahipliği başvurusu sonuçları, E-Devlet üzerinden yapılan başvuruların ardından merakla bekleniyor. Başvuru sonuçları, başvuru ekranı aracılığıyla öğrenilebilecek.
İtiraz Başvuruları İçin Süre Belirlendi
Hak sahipliği uygun görülmeyen vatandaşlar, 02-16 Ekim 2023 tarihleri arasında itiraz başvurusunda bulunabilecekler. İtiraz başvuruları ilçe Kaymakamlıkları veya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne yapılabilir.
İlgili Muhtarlıklara Teslim Edilecek
Duyuruda ayrıca, "06.02.2023 tarihinde İlimizde meydana gelen depremler nedeniyle yürütülen hak sahipliği çalışmaları kapsamında afetzede olan vatandaşlarımızdan 29 Mayıs - 22 Ağustos 2023 tarihleri arasında alınan Talep ve Taahhütnameler Mahalli Hak Sahipliği Komisyonlarımızca değerlendirilmiş olup, alınan Komisyon Kararları Mahallinde ilan edilmek üzere ilgili muhtarlıklara teslim edilecektir." ifadelerine yer verildi.
Ayrıca, vatandaşlar Kahramanmaraş İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne de itiraz başvurularını iletebilecekler. Bu süreçte vatandaşların haklarını korumak ve depremzedelere destek olmak amacıyla ilgili kurumlar gerekli çalışmaları sürdürmektedir.
Editör: Haber Editörü