İyileşmenin Yolculuğunu Usta İsimler Anlatacak İyileşmenin Yolculuğunu Usta İsimler Anlatacak

Devlet çok sayıda kalemde dar gelirli vatandaşın yanında oluyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının onay aldığı hanelere düzenli olarak ya da tek seferlik yardımlar yapılıyor. Gerek gıda gerekse de ödeme yardımları dar gelirlinin refah seviyesini bir nebze de olsa rahatlatmak hedefi güdüyor.  İşte bu yardımlardan biri de düzenli ödemeler arasında yer alan evde bakım yardımı ödemelerinin hesaplara yatırıldığı açıklandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal medya hesabından gün gün hesaplara yatırılan ödemeler konusunda bilgi verirken, son dakika evde bakım paralarının hesaplara yatırıldığı bilgisini verdi.

İlk 2006 senesinde başlayan ve o zamandan beri ihtiyacı olan bireylere ödenen evde bakım parası düzenli olarak ödeniyor. Bakıma ihtiyaç duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşların desteklendiği yardım paralarınızı hesaplarınızdan hemen çekebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2023 Ocak-Temmuz dönemi için Evde Bakım Yardımının 3 bin 336 liradan 4 bin 336 liraya çıkarıldığını belirterek, “Bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 2 milyar 449 milyon lira Evde Bakım Yardımını hesaplara yatırmaya başladık. Bu ay 569 bin vatandaşımız Evde Bakım Yardımından yararlanıyor. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.” ifadelerini kullandı.

Evde Bakım Maaşı Başvuruları Nereden Yapılıyor
Evde bakıma muhtaç bireylerin olması durumunda kabul bulunan evde bakım maaşı almak için başvuruların nereye yapıldığı konusunda araştırmalar devam ediyor. Evde bakım yardımı için başvuru yapmak isteyen kişilerin il müdürlükleri üzerinden başvurularını gerçekleştirmeleri gerekir. Uygun görülmesi ve şartlara uyulması durumunda anında bakanlık tarafından onay alan hanelere destekler başvurmanın akabindeki ödeme döneminde yapılıyor. Evde Bakım Yardımı başvuru şartları da merak ediliyor

Evde Bakım Yardımı Başvuru Şartları
Evde Bakım Yardımı alabilmek için bir çok şart bulunuyor. Bunlar şu şekilde sıralanıyor

  • Muhtaçlık belgesine sahip olmak.
  • Bakıma muhtaç olmak.
  • Engelli raporuna sahip olmak.
  • Türk vatandaşı olmak.

Başvuruları kimler yapabilir?

Hak Tanınan kişiler evde bakım yardımı başvurusu yapan kişi olarak bilinir. Kişi engellilik durumuna göre kendisi başvuru yapabilmekte iken hastalık durumundan dolayı başvuru yapamayacakları takdirde ise vasileri tarafından başvuru yapılmasına izin verilir.  Ancak mahkeme onayı almayan vasilerin başvuru yapmasına izin verilmemektedir.

Başvuru Sonucu Sorgulama
Evde bakım başvurusu yapılması akabinde başvuruların onay alma süreci hemen hemen 3 aydır. Yoğunluğa ve talebe bağlı olarak 6 ay içerisinde sonuçlanan başvurular da vardır. Bu sebeple elinizi çabuk tutmanızda fayda vardır.