MTÜ’den 28 Şubat Postmodern Darbe Programı

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) tarafından, 28 Şubat Darbesi 24. yıldönümü nedeniyle düzenlenen Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un moderatörlüğünde gerçekleşen e-konferans programında ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Kültür Sanat Komisyon Başkanı Tuba Yıldız, 28 Şubat Mağduru Tarih Öğretmeni Sevgi Acun, Doğanşehir Vahap Küçük MYO Dr. Öğretim Üyesi Gül Seda Acet İnce ve Battalgazi MYO Yerel Yönetimler Bölüm Başkanı Öğr. Grv. Cumali Aydoğan konuşma yaptılar.

Genel 01.03.2021, 18:28 Editör
MTÜ’den 28 Şubat Postmodern Darbe Programı

MTÜ bünyesinde UZEM üzerinden online olarak düzenlenen e-söyleşi programı MTÜ tarafından hazırlanan 28 Şubat Türkiye’nin Kara Lekesi isimli video gösterimi ile başladı. Programa aynı zamanda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aladağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Serdar Karaca, MTÜ öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“Öğrencilerimizi Büyük Bir Sorumluluk ve Heyecanla Hayata Hazırlıyoruz.”

Rektör Prof. Dr. Karabulut konuşmalarının başında üniversitenin akademik büyüme hızına değindi ve “Anadolu’nun kadim kültürünü, medeniyet kodlarını ilim ve irfanla harmanlayarak geleceğe taşıma hedefinde olan üniversitemiz kuruluş ve kurumsallaşma çalışmalarını hız kesmeden devam ettiriyor. Sadece akademik çalışmayla kalmıyoruz, öğrencilerimizin istihdamlarına yönelik çalışmalarda yürütüyoruz. Yeniliğe açık, güçlü ve deneyimli akademisyen kadromuz ile Eğitim ve Araştırma faaliyetlerimize verdiğimiz önemle, öğrencilerimizi sorumluluk bilinci ve heyecanla üniversite sonrası iş hayatına hazırlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin Güçlü İradesi Ne Şubat’ın Soğuğunda Ne Temmuz’un Sıcağında Darbelere Geçit Vermedi, Vermeyecek.”

Rektör Prof. Dr. Karabulut sözlerinin başında Demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçen; vesayet odaklarına hizmeti amaçlayan 28 Şubat Postmodern Darbesi’nin yıldönümü sebebi ile bir araya geldiklerini ifade ederek, “Malatya Turgut Özal Üniversitesi duvarları olmayan 5. nesil bir üniversitedir. Yani toplumla iç içe olan bir üniversiteyiz. Sözlerimin başında şunu bir kez daha ifade etmek isterim, Ülkemizin güçlü iradesi ne Şubat’ın soğuğunda ne Temmuz’un sıcağında darbelere geçit vermedi, vermeyecek.” ifadelerini kullandı.

“28 Şubat Döneminin En Büyük Hedefi Kadınlar Olmuştur.”

28 Şubat ve tüm darbeleri ve darbecileri kınadığını belirten Prof. Dr. Karabulut, 28 Şubat döneminin en büyük hedefi kadınlar olduğunu belirtti ve “Özelde kadın haklarının gasp edildiği bir dönem yaşanmıştır. 28 Şubat döneminin en büyük mağduru ve mazlumu kadınlardır. 28 Şubat döneminde başörtüsü yasağı kadınlar üzerinde ciddi boyutlarda psikolojik sorunlara ve tahribata neden olmuştur.

Başörtülü kadınlar; Melis’ten, üniversitelerden, okullardan, resmi dairelerden, hatta ve çok üzücüdür resmi daire lojmanlarından, kamusal alanda dışlanmıştır. 28 Şubat döneminde özgürlüğü kısıtlanan başörtülü kadınlar bugün devletimize ve milletimize bakan olarak, milletvekili olarak, bürokrat olarak, büyükelçi olarak hizmet ediyorlar.” şeklinde konuştu.

“28 Şubat Sürecinde Darbe Alan İlerden Birisi Malatya’dır”

Prof. Dr. Karabulut, “28 Şubat sürecinde darbe alan ilerden birisi Malatya’dır ve emekli bir korgeneral rektör gönderilerek Malatya’da toplumsal olaylar ateşlenmiştir. Malatya çok zor günler yaşamıştır. Dün namlusunu millete çevirmiş olan tanklara selam duran rektörler vardı, bugün tankların namlusunu ülkenin düşmanına çevirmiş olan askerinin yanında olan rektörler var.Dün üniversitelerde başörtülü gençlerimiz dışlanarak ülkenin birliğine karşı oynanan oyunlar vardı, bugün üniversitelerde birlik ve beraberlik görüntüleri var. Dün halkın değerlerine kapılarını kapatan üniversiteler vardı, bugün halkın değerlerini dünyaya taşıyan üniversiteler var. Dün üniversitelerde başörtülü gençler için ikna odaları vardı, bugün dünya ile yarışılan laboratuvarlar, öğrencilerin eğitim, kültür, sanat, spor ve tüm ihtiyaçlarına cevap verecek donanımda inşa edilmiş, çok amaçlı Spor Salonları, Konferans Salonları, Öğrenci Yaşam Merkezleri var.” sözlerine yer verdi.

“15 Temmuz Millet Destanı”

Konuşmasında 15 Temmuz kalkışmasına değinen Prof. Dr. Karabulut, “Yakın tarihimizde yaşanan 15 Temmuz kalkışması, milletimizin zaferi, millet destanı olarak tarihe geçmiştir. 15 Temmuz 2016; FETÖ ihanet şebekesi mensuplarının kendi milletine silah doğrulttuğu karanlık bir gündür. Ülkesini savunma adına, tanka, savaş uçaklarına, helikopterlere, yakın mesafede açılan silahlara karşı göğsünü siper eden ve dünyada böylesine bir tabloyu yaşatan başka bir örneği bulunmayan bu yüce milletimizin bir ferdi olmaktan gurur ve onur duyuyorum.” dedi.

“Hocalarımız Tarafından Fişleniyorduk.”

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Kültür Sanat Komisyon Başkanı Tuba Yıldız 28 Şubat döneminde yaşadıklarını şu şekilde anlattı, “1979 Malatya doğumluyum. 1997 yılında İnönü Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümünü kazandım. 1. sınıfın sonlarına doğru İstanbul Üniversitesi'nde başörtü yasağı başlamıştı. Aynı dönemde İnönü Üniversitesi tıp fakültesinde de yasaklar başladı. Ertesi yıl da tüm fakültelerde yasaklar ilan edildi. İlk başlarda sınıflarımıza başörtülü bir şekilde girebiliyorduk ama hocalarımız tarafından fişleniyorduk. Sınavlara da girebiliyor fakat bu durumda da bir hayalet gibi görünüyor ve sınavlarımız geçerli olarak kabul edilmiyordu. Uyarı, kınama, 1 hafta, 15 gün, 1 ay ,bir dönem ve nihayet iki dönem uzaklaştırmalar alıp sonrasında da 1999 yılında devamsızlıktan dolayı üniversiteden ilişiğim kesildi. 2011 yılında afla üniversiteye dönerek ancak 2013 yılında mezun olabildim.”

“Bizi İrticacı, Terörist İlan Ettiler.”

“İnönü Üniversitesi başörtü yasağının uygulandığı pilot yerlerden biriydi. Öğrencilerin ve halkın nabzının ölçülebileceği bir üniversiteydi. Kız öğrencilerinin çoğunluğu başörtülüydü. Bu yüzden bizler yasağın Malatya'da uygulanamayacağını düşünüyorduk ama maalesef üniversite yönetiminin uyguladığı psikolojik baskılar ve cezaların giderek ağırlaşması sonucunda arkadaşlarımızın çoğu başlarını açtılar ya da açmak zorunda bırakıldılar. Açtılar dedim çünkü o dönemdeki malum hainlerin başı "Başörtüsü teferruattır." fetvasını verdikten sonra birçoğu başını açarak hak arayışımız olan direnişimize büyük zarar verdiler. O günden sonra sayımız giderek azaldı. Tabi bizim üzerimizdeki baskılar da arttı. Bizi irticacı, terörist ilan ettiler. Bizleri silahlı terör örgütlerinden dahi daha tehlikeli ilan eden bildiriler yayınlandı. Ailelerimize, kızlarınız başını açmıyor bu yüzden okuldan atılacaklar. İkna edin başlarını açsınlar yazan tehdit mektupları gönderdiler. Aile baskısı ile psikolojisi bozulan, başını açan çok kardeşimiz oldu.”

Yıldız, “Yine böyle bir gün okula alınmayınca arkadaşlarla beraber şehir merkezine dönmeye karar verdik. Otobüslere bindik ve çarşıya geldiğimizde polislerin bizi beklediğini gördük. Otobüsten iner inmez sorgusuz sualsiz bizi gözaltına almaya başladılar. Yaklaşık 30 kişiydik. Polis araçlarına zorla bindirilerek merkezdeki karakola götürüldük. Bizim gözaltına alınma anımızı gören Malatya esnafının karakol önüne gelerek bizim serbest bırakılmamızı istemeleri üzerine serbest bırakıldık. Açılan davada savcının bizler için idam talebinde bulunması bizi şok etmişti. İdam edilecek kadar ne suç işlemiştik anlamadık. Önce idam, daha sonra hapis istemiyle yargılandığım davadan yıllar sonra beraat ettim. 1000 yıl sürmesi hayali ile planlanan 28 şubat hayalperestleri unutmasın ki bu ülkeye ve millete hizmet etme çabamızı çocuklarımıza miras olarak bırakacağız. Bu binlerce yıldır böyledir ve böyle olmaya da devam edecektir. Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız” ifadelerini kullandı.

“28 Şubat Sürecinde Yürüyüş Düzenleyen Ayaklar İle 15 Temmuz Darbecilerini Alkışlayan Eller, Aynı Vücudun Uzuvları.”

Battalgazi MYO Yerel Yönetimler Bölüm Başkanı Öğr. Grv. Cumali Aydoğan, “Türkiye’de bir darbeler tarihi var. Ülkemizde neredeyse ortalama 10 yılda bir darbe ile karşı karşıyayız. Cumhuriyet tarihinde darbeler 1960 ta başlayıp en son 15 Temmuz’da darbe girişimi gerçekleşmiştir. Garip ama gerçek: 28 Şubat sürecinde yürüyüş düzenleyen ayaklar ile 15 Temmuz darbecilerini alkışlayan eller, aynı vücudun uzuvları. Her darbe aynı zamanda toplumsal bir travmadır. 28 Şubat darbesi ise etki alanı oldukça geniş, sayıları milyonları bulan insanın hayatında travmatik sonuçları olan darbelerden biri.

Yaşanan son darbe girişimi olan 15 Temmuz’da Milletimizin iradesiyle daha önce görülmemiş bir şekilde darbeye karşı çıkmasıyla anlaşılan şu olmuştur ki; Türkiye çınarının kökü, bütün ayrık otlarından daha derindedir, kuvvetlidir. Gölgesi bile hepsini kurutmaya yeter.” İfadelerini kullandı.

“Tüm Yazım Sokaklarda Elimde Kalem ve A4 Kağıdı İmza Toplayarak Geçti.”

28 Şubat mağduru Tarih Öğretmeni Sevgi Acun, başından geçenleri şöyle anlattı, “Atatürk Üniversitesinde de bu kararlar biz başörtülü öğrencilere hocalarımız aracılığı ile sözlü olarak tebliğ edildi ve artık derslere başörtüsü ile giremeyeceğimiz, girenler hakkında soruşturma başlatılacağı bildirilmişti. Bu uyarının ardından sonraki gün derse başörtüsü ile geldiğim için direk hakkım da soruşturma başladı. Arkadaşlarım ya başörtüsünü çıkarıyor ya da peruk takıyorlardı. Kimi aile baskısı kimi kendi rızası kimi de bulunduğu cemaatin ‘’başörtüsü teferruattır’’ emri gereği bu kararı almışlardı.”

Ailem ile durumu konuştum onlar benim hangi zorluklarla üniversiteye gittiğimi hatırlatarak açmamı istedi fakat benim aklımın ucuna dahi gelmiyordu. Ailem ya açarsın ya da sana artık para göndermeyiz dedi. Soruşturmam sonucu uyarı sonra açılan başka soruşturmam sonucu kınama başka soruşturma derken yaz tatili oldu. Tüm yazım sokaklarda elimde kalem ve A4 kağıdı imza toplayarak geçti. Öyle bir kaos ortamı vardı ki insanlara başörtüsü serbest olsun diye imza topluyorum imza atar mısınız dediğimde 10 kişiden belki de altısı korkuyordu Elimizden gelen başak bir şey yoktu. Çevreden memurluktan atılan hapse atılan insanların durumunu duyuyordum.”

“Değil Fakülteye Kapalı Girmek Kampüse Bile Giremiyorduk.”

Acun, “Bu arada tüm Türkiye de özgürlük zinciri adıyla bir yürüyüş başlamıştı. Katıldığım bu olayda polis tarafından tutuklandım ve nezarete atıldım. Korkutma amacıyla yapıldığı için bir gün sürmüştü.

Artık askeriye duruma el atmış, değil fakülteye kapalı girmek kampüse bile giremiyorduk. Kampüse giren tüm araçlar aranıyor başörtülüler içeri alınmıyordu. Öyle ki diş hastanesine giden kadınlar bile alınmıyordu. Okulu bu süreçte bırakmaya karar verdim ve memlekete döndüm. Resmiyette devamsızlıktan kalmıştım. Zor süreç memleket de de devam etti. Yani kısacası yaşadıklarım bedenen ve ruhen çok yordu. Psikolojim bozuldu. Hala hayatımda izleriyle birlikte duruyor. Hala polis ve asker görünce kalp atış hızım artıyor. Dilerim bu ülkenin tarihine böyle bir olay bir daha kaydedilmez.”dedi.

28 Şubat günü yaşanılanları anlatan Doğanşehir Vahap Küçük MYO Dr. Öğretim Üyesi Gül Seda Acet İnce, “28 Şubat ülkemiz açısından oldukça sancılı bir dönemin başlangıcı olmuştur. Bu sancılı süreç birçok alanda olduğu gibi üniversitelerimizde de yaşanmıştır. Bilim yuvaları olarak kurulan üniversitelerimizde aslında bir “insanlık suçu” olarak bile adlandırılabilecek uygulamalar olmuştur. O dönemde İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak görev yapan Nur Serter üniversiteye kayıt yaptırmak için gelen başörtülü kız öğrencilere, üniversitenin karanlık koridorlarında hazırlanan “ikna odalarında” başlarını açmaları yönünde telkinde bulunulduğunu bunların kayıt altına alındığını ve ikna edilemeyen öğrencilerin de kayıtlarının silinmeye zorlandığı ortaya çıkmıştır. O dönemde ülkenin aydınlık yüzü olan başarılı kız öğrencilerin başlarını açmadan üniversitelere girmeleri yasaklanmış ve üniversite kapılarında polis gözetiminde başlarını açmaya zorlanmışlardır.” sözlerine yer verdi.Yorumlar (0)
banner82
28°
parçalı bulutlu
banner62
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş’taki 18 katlı bina, Yıkılmalı Mı? Yıkılmamalı Mı?
Kahramanmaraş’taki 18 katlı bina, Yıkılmalı Mı? Yıkılmamalı Mı?
Namaz Vakti 20 Nisan 2021
İmsak 04:16
Güneş 05:44
Öğle 12:36
İkindi 16:19
Akşam 19:19
Yatsı 20:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23
Günün Karikatürü Tümü
banner69
banner113
banner133