Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret ve emekli maaşları hakkında yeni açıklamalarda bulundu.
Bilgin, 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alanlar için kademeli bir zam planladıklarını ve bu düzenlemeyi temmuz ayında uygulamaya sokacaklarını söyledi. Ayrıca düzenlemenin kapsamlı bir şekilde hazırlandığını ve yaklaşık 450 bin kişiye sosyal devlet anlayışıyla maaş bağlandığını belirtti. Bu kişiler arasında en düşük emekli aylığının 7 bin 500 lira yapılmasıyla maaşı 7 bin 500 lira olanlar da var. Ancak 6 bin-7 bin lira arasında maaşı olanlar da bulunuyor ve onlar için de kademeli olarak farklılaşmış yansıtma oranlarıyla bir değerlendirme yapacaklarını söyledi.
Asgari ücret konusunda ise Bilgin, hayat pahalılığının ücretleri aşındırdığını belirterek, temmuzda yeni bir düzenleme yapacaklarını açıkladı. Ancak asgari ücretin 5 haneye çıkıp çıkmayacağı sorusuna net bir cevap vermekten kaçındı. Bilgin, fiyat artışları, fiyatların genel seviyesi ve ücretlerin reel alım gücüne göre değerlendirme yapacaklarını söyledi.
Ev hanımlarının emeklilik hakkına kavuşmasıyla ilgili olarak ise Bilgin, SGK'ya müracaat etmeleri gerektiğini ve bu müracaatla primlerinin önemli bir kısmının devlet tarafından karşılanacağını ifade etti.