AFAD riski yükselen 7 şehre son dakika kritik uyarı mesajı gönderdi! Bu şehirlerde yaşayanlar hemen önleminizi alın - Türkiye son dönemde ne yazık ki pek çok doğal afet ve felaketle yüz yüze gelirken AFAD ise beklenen olaylara karşı tedbir alma çalışmalarını sürdürdü. 

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklama ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan günlük hava durumu tahmin raporu doğrultusunda 7 şehirde bugün fırtına, dolu, sağanak yağış, sel gibi olumsuz durumlara karşı önlem alınması istendi. Ani su ve sel baskınları nedeni ile belirtilen illerde zorunlu olmadığı hallerde dışarı çıkılmaması istendi. 

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK, SEL VE FIRTINA UYARISI YAPILAN İLLER HANGİ İLLER, GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ ALARMI VERİLEN İLLER HANGİLERİ?

Santral yangınında müdür ve yardımcıları görevden alındı Santral yangınında müdür ve yardımcıları görevden alındı

Yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun batı kesimlerinde yarın (Perşembe) görülecek gök gürültülü sağanak yağışların, öğle saatlerinden sonra İç Ege (Denizli, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya) ve Eskişehir çevreleri ile Burdur'un batı, Konya'nın kuzeybatı ilçelerinde yerel kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

FIRTINA UYARISI YAPILAN İLLER HANGİLERİ?

Batı Karadeniz'in doğusunda rüzgarın yarın (11.05.2023 Perşembe) akşam saatlerinden itibaren doğu ve kuzeydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, Cuma günü öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı 11.05.2023 18.00-12.05.2023 13.00

Hadisenin Şiddeti Fırtına Oluşması Muhtemel Riskler Ulaşımda Aksamalar

Alınabilir Tedbirler Bofor Iskalası

Uyarı Yapan Merkez Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi

Belirlenen illerde vatandaşların yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları istendi.