Sandal, “yayınladığı 17 kitabını 20 bin kişiye dağıtıp hediye ettiği, başta gençlerimiz olmak üzere toplumun her yaştan insanına kitaplarını dağıtarak, trende, sokakta, okullarda kitap armağan ederek toplumda okuma sevgisini ve kitaplara ilgiyi artırmaya çalıştığı” şeklindeki tespitlerle haber olmuştur.

Şair Yazar Ahmet Sandal TRT’ye verdiği demeçte, halen bir kamu kurumunda Denetçi olarak görev yaptığını, çocukluk yıllarından beri edebiyat ve şiire ilgisinin olduğunu,  bu alanda kendisini geliştirmeye çalıştığı ve 2000’li yıllardan itibaren de kitap çıkarttığı, 22 yılda 20 bin kişiye ücretsiz ve gönüllülük esasına göre kitap hediye ettiğini belirtmiş ve özellikle de şu hususun altını çizmiştir. “Kitap dosttur, en iyi dost kitaplardır” diyoruz, esasında abu söz şu söz ile birlikte anlam kazanır. “Kitap okuyanlar en iyi dosttur.” Ahmet Sandal TRT’de verdiği demeçte “kitaplarımı ücretsiz olarak her yaştan insanlara dağıtarak, dostlarımı artırıyorum.  Ne kadar çok kitap hediye edersem, o kadar çok dostum artar” diyerek bir önemli gerçeğe dikkat çekmiştir.

Ahmet Sandal’ın TRT’deki haberinde bir başka hususa da dikkat çekilmiştir. O da Yedi Güzel Adamın memleketi Kahramanmaraş’ta kitaplara olan sevgi ve ilgi, Kahramanmaraş’ın edebiyat ve şiir alanında diğer İllerimize nazaran daha öne çıkan yapısıdır.

Bu hususta kendisiyle görüştüğümüz Şair Yazar Ahmet Sandal, “Kahramanmaraş ve Kitap Sevgisi” bağlamında şu hususu belirtmiştir: “Çok kişiye kitap hediye ediyor ve kitap verirken imzalı olarak takdim ediyoruz. Şahsıma o anda nerelisiniz diye dolaylı olarak sormadan “Abi siz Kahramanmaraşlı mısınız” diye doğrudan doğruya soruyorlar. Bu durum ile bir kez değil birkaç kez karşılaştım. Ben de “Kahramanmaraşlı olduğumu nereden anladınız” diye kendilerine soruyorum ve şu cevabı alıyorum: “Abi, kitap yazanlar, şair yazarlar daha çok Kahramanmaraş’tan çıkıyor” diyorlar. Evet, bir Kahramanmaraşlı olarak bu durumdan ve böyle bir algı oluşmasından ve kitap, şiir, edebiyat ile memleketim Kahramanmaraş’ın bütünleştirilmiş olmasından oldukça memnunum” diyerek sevincini bizimle paylaşmıştır.

Başkan Kolçak’dan Anneler Günü mesajı Başkan Kolçak’dan Anneler Günü mesajı

Biz de Kahramanmaraşlı Şair Yazar Ahmet Sandal’dan “nice nice 20 bin kitabı vatandaşlarımıza, başta gençlerimiz olmak üzere tüm insanlarımıza dağıtarak hediye etmesini, kitap dostlarını çoğaltmasını, kitap okuma ve toplumu bilinçlendirme faaliyetlerini daha da yükseklere çıkarmasını diliyor, kendisinin başarılarının devamını Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.”