Pazarcık’ta iki otomobil çarpıştı: 1 yaralı Pazarcık’ta iki otomobil çarpıştı: 1 yaralı
Prof. Dr. Naci Görür'den Kritik Uyarı: Kahramanmaraş Depremleri ve Fayların Stres Yüklemesi
Depremlerle İlgili Uzmanın Açıklamaları
Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş'ta son yaşanan 4.3 büyüklüğündeki depremin ardından önemli açıklamalarda bulundu. İşte Görür'ün açıklamalarının detayları:
"Faylara Stres Yüklenmiş Olabilir" Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde meydana gelen depreme ilişkin, "6 Şubat depremleri komşu bölgelerdeki kimi faylara stres yüklemiş olabilir. Bu faylar Malatya Fayı ve Adana Havzasına sarkan faylar olabilir. Bu söylediğim de bir olasılıktır" dedi.
"Depremin Ardından Büyük Felaket Beklemeyin" Görür, depremin yaşandığı bölgede tekrar büyük bir deprem olmayacağını ve afete dönüşmeyeceğini belirtti. Ancak kırılmamış fay kesimlerinin deprem üretebileceğini ifade etti ve bu depremlerin büyük bir afete dönüşmeyeceğini vurguladı.
"Deprem Bilinmez, Ancak Önlemler Alınabilir" Prof. Dr. Naci Görür, depremin kesin olarak tahmin edilemeyeceğini, ancak deprem dirençli yerleşim alanları oluşturmak için çalışmanın önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, yöneticilerden bu konuda adımlar atılmasını talep etti.
Görür'ün bu açıklamaları, deprem sonrası toplumun bilinçlenmesi ve önlem alınmasının gerekliliğini vurguluyor ve deprem konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.
Editör: Haber Editörü