Yoksulluk yıkmasa zam vuruyor, benzin vuruyor mazot yıkıyor, Marketlerde her saat değişen, bir tık üste çıkan fiyat etiketleri vuruyor.Tüketici lehine,caydırıcı bir denetim mekanizması da ortada yok?

Şu bir gerçek ki, art arda gelen zamlardan sonra en sık yaşanan ve günlük yaşamda aile içi ciddi problemlere neden olan zamlar, alım gücünün iyice düşmesi. Küçük bir araştırma yaptım... Hemen hemen her ay ortalama yüzde 5 fukaralaşma felaketi yaşanıyor. 2000 yılında Ülke’de yaşanan ekonomik felaketi bir kenara bırakıyorum; son 8 yılda yani 15 Temmuz 2016’dan sonra yüz binlerin üzerinde aile iflas felaketi yaşanmış ve yüzlerce kişi intihar ederek hayatını kaybetmiş. Birkaç yıl ve bugünlere uzanırsak, ekonomik sıkıntılar nedeniyle aile içi şiddet artmış binlerce kiki işsiz ve evsiz kalmış... Ve araştırmalar gösteriyor ki, zam felaketinden dolayı yıllık ortalama fukaralaşma,100 binlerin üzerinde milyonlara dayanmış.

Demek ki, neymiş... Bu ülkede hemen hemen her yıl ekonomik sıkıntıdan dolayı ciddi can ve mal kayıplarına neden olan, olumsuzluklar yaşanıyormuş. Tıpkı, Kayseri’de olduğu gibi.Kahramanmaraş ‘ta olduğu gibi.

Merak etmeyin, konuyu tabii ki Hükümete getirip de ‘kim suçlu?’, ‘diye sizlere de soracağım?’ Tabii ki ülke güllük gülistanlık gibi konulardan bahsetmeyeceğim, çünkü yok öyle bir şey. Bunlar yeterince tartışılıp, politika malzemesi yapılıyor, zaten. Asıl bahsetmek isteğim konu başka.

Hatırlayın... Birkaç önce Maliye Bakanı Nureddin Nebati, şu açıklamaları yapmıştı: “Enflasyonun düşürülmesi, Ekonomik kayıpların giderilmesi için bu ülkede elimizi taşın altına koyuyoruz, bu mevcut sorunların çözümünü birkaç ayda sağlayacağız.”

Peki, Ülke’de yaşanan zam yangını felaketi bu yaşanan tablo nedir? Aylar geçti halen bir arpa boyu yol alınamadı?

TBMM kapalı olduğu için seçim bölgelerine ve tatil yörelerine giden siyasiler vatandaşlara ne söyleyeceklerini bile söyleyemez durumdalar. ‘Yara sarma’ edebiyatına sarıldılar da vatandaşı ikna edemiyorlar. Neden? Çünkü halkın beklentisi her gün gelen zamdan bir an önce kurtulmak ve bir nefes almak durum bu.