Açlık ve Yoksulluk Sınırı: 4 Kişilik Ailenin Beslenme ve Diğer İhtiyaçları
Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme için 4 kişilik ailenin yapması gereken gıda harcaması tutarı, “açlık sınırı” olarak tanımlanıyor. Yoksulluk sınırı ise gıda harcamalarının yanı sıra giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu olan diğer harcamaların toplam tutarını ifade ediyor.
Bekar Bir Çalışanın Yaşama Maliyeti
Araştırmaya göre, bekar bir çalışanın yaşama maliyeti aylık 13 bin 471 lira olarak hesaplandı.
Haziran 2023 Gıda Enflasyonu: 1,5 Yıldır En Düşük Seviye
Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre %0,10 oldu. Yıllık olarak ise %62,30 ile 2022 yılının ocak ayından bu yana en düşük seviye izlendi.
Gıda Ürünlerindeki Fiyat Değişimleri: Zam ve İndirimler
Süt fiyatının sabit kaldığı, peynir fiyatının %4 gerilediği, yoğurt fiyatının ise %5 zamlanıldığı belirtildi. Tavuk fiyatı %12 düşerken, nohut fiyatı %9 ve yağlı tohumlar fiyatı %6 zamlanıldı. Kıvırcık marul ise yüzde 87’lik artışla bu ayın zam şampiyonu oldu.
Gıda Sepetinde Son Değişimler: Ayçiçeği Yağı, Tereyağı ve Zeytinyağı
Son bir ayda ayçiçeği yağı fiyatı ortalama %3, tereyağı fiyatı sınırlı seviyede düştü. Zeytinyağı ise %4 zamlandı. Çay yüzde 31, tuz yüzde 30, siyah zeytin yüzde 7, baharatlar yüzde 4, yeşil zeytin ve reçel yüzde 3 zamlandı. Salça fiyatları yüzde 3 düştü.