Kan Donduran Olay Afşin'de Yaşandı: 2 Kişi Hayatını Kaybetti, 2 Kişi Yaralandı Kan Donduran Olay Afşin'de Yaşandı: 2 Kişi Hayatını Kaybetti, 2 Kişi Yaralandı

EN AZ TOKİ BİZE KONUT YAPMIŞ
Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Mehmet Bağlar, büyük bir afetin yaşandığı Kahramanmaraş’ta yapılanları şaşkınlıkla izlediğini söyledi. Komşu büyükşehirlere göre TOKİ’nin en az konut yaptığı ilin Kahramanmaraş olduğunu hatırlatan Bağlar, mevcut yönetimin kentsel dönüşüme ağırlık vermemesinin cezasını halk olarak vatandaşların çektiğini söyledi.

AFAD RAPORU NEDEN GÖRMEZDEN GELİNDİ
AFAD ve Valilik tarafından 2020 yılında oluşturulan İl Afet Risk Azaltma Planını da hatırlatan Bağlar; “2020 yılında devletin birimleri şehrimizin risk haritasını çıkartıyor. 6 Şubatta yaşanılan tablo 3 yıl önce raporlara ilgili mühendis ve uzmanlar tarafından sirayet ettiriliyor. O risk raporu görmezden geliniyor ve tek bir önlem alınacak harekette bulunulmuyor. Rapor üzerine bir iki tatbikat yapıldı, tatbikatla gerçek arasında da fersah fersah fark olduğu gözlendi.

ŞEHRİN KİMLİĞİNİ VE HAFIZASINA YOK EDECEKLER
Biz diyoruz ki; ‘Sebep olanlar çözüm üretemezler’ şehirde kentsel dönüşüme ağırlık vermeyen, sorumluluk almayan mevcut yönetim, bugün de şehrin kimliğiyle, hafızasıyla oynuyor. Seçim öncesi sırf temel atmak için yer arayan mevcut yönetim, şehri git-gel 45-50 kilometre uzağa taşımak istiyor. Kahramanmaraş’ta şehir merkezinden vazgeçersek bu şehir ölü bir şehir olur, hiçbir zaman canlanamaz. Onun için şehir merkezini baz alarak yeniden inşa edilmesi gerekir.” Diye konuştu.

ORAYA BURAYA TAŞIMAK YERİNE NEDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILMIYOR
Şehri oraya-buraya taşımayı düşünen mevcut yönetimin planları arasında hala kentsel dönüşüm olmadığına da vurgu yapan CHP’li Bağlar, “Kentsel dönüşüm geride kalan ve eski olan yapıların daha güvenli hala getirilmesi açısından büyük önem taşıyor. Aynı zamanda bu mahallelerimizdeki dönüşüm şehrimizi oraya buraya taşımadan konut açığının en az yüzde 70’ini karşılar. Serintepe, Mağralı, Çamlık, Fatihler, Mağralı, Sakarya, Dulkadiroğlu, Divanlı, Kuyucak, Aslanbey, Bağlarbaşı gibi zemini sağlam mahallelerimiz neden kentsel dönüşüme alınmasın.

RIZA ÇERÇEVESİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BİZ BAŞLATACAĞIZ
Burada oturan vatandaşlarımızla anlaşmalar yaparak, rıza çerçevesinde oluşturulacak kentsel dönüşüm hem konut açığını kapatır hem de bu mahallelerimizdeki vatandaşlarımızın yaşam refahına katkıda bulunarak daha güvenli bir şekilde oturmalarını sağlar. Kıymetli hemşerilerim; sebep olanlar çözüm üretemeyecek, sizlerin desteği ile 14 Mayıs’ta iktidara geldiğimizde size söz veriyoruz, liyakati, adaleti sağlayarak şehrimize nasıl hizmet edeceğimizi göstereceğiz.” dedi.

Editör: Haber Editörü