Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu, DEVA Partisi üyesi olarak, 6 Şubat'ta gerçekleşen depremlerin ardından depremzedelerin ruh sağlığı sorunlarına dikkat çekerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bir konuşma yaptı. Karatutlu, depremin 11 ili etkilediğini ve bu felaketin sonucunda 13 milyon insanın yaşadığı ruhsal sıkıntılara işaret etti.

Arıkan, “25 bin 046 kişilik stadyum yapacağız” Arıkan, “25 bin 046 kişilik stadyum yapacağız”

Ruh sağlığına yönelik eksikliklerin altını çizen Karatutlu, deprem sonrası insanlar arasında panik atak, stres bozukluğu, depresyon, travma sonrası aile içi çatışmalar ve gençlerde kaygı bozukluğu gibi sorunların sıkça yaşandığını vurguladı. Sağlık Bakanlığı'nın bölgedeki ruh sağlığı hizmetlerine destek olmak amacıyla psikiyatri doktorları, psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları göndermediğine ve bölgede kurumsal bir yapılanma oluşturmadığına dikkat çekti.

Karatutlu, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya gibi deprem etkisi altındaki illerde yaşanan travmanın uzun yıllar boyunca etkisini sürdüreceğine dikkat çekti ve Sağlık Bakanlığı'nı ruh sağlığı hizmetlerini artırmak için göreve çağırdı.

Editör: Haber Editörü