Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasındaki ticaretin gelişimine katkı sağlayan Türkiye’nin önde gelen yatırım bankalarından PASHA Bank, 2022 yılının ilk çeyrek rakamlarını açıkladı.

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasındaki ticaretin gelişimine katkı sağlamak, bölgede yatırım yapan işletmelere kaynak yaratmak ve rehberlik etmek amacıyla, yatırım bankacılığı, kurumsal bankacılık ve Premium bankacılık ürünleriyle Türkiye’de 7 yıldır hizmet veren PASHA Bank, başarılı bir 2021 yılından sonra 2022 yılına da iyi bir başlangıç yaptı.

2022 yılının ilk çeyrek rakamlarını açıklayan PASHA Bank, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 62 büyüdü. 3 milyar 960 milyon TL aktif büyüklüğe ulaşan PASHA Bank, nakit kredi büyüklüğünü yüzde 57 artırarak 2 milyar 755 milyon TL’ye, toplam kredi büyüklüğünü ise yüzde 61 artışla 3 milyar 367 milyon TL’ye yükseltti. Güçlü sermaye yapısı, sağlam müşteri portföyü, sağlıklı kredi büyümesi ve donanımlı insan kaynağıyla başarısını sürdüren PASHA Bank, kârını da yüzde 118 artırarak 2022 yılının ilk çeyreğinde 30 milyon TL kâr elde etti.

Son yıllarda güvenilir bir finansal enstrüman olarak yükselişe geçen Varlığa Dayalı Menkul Kıymetleri (VDMK) sermaye piyasası oyuncuları ile buluşturan PASHA Bank, 2022 yılının, ikinci 100 milyon TL tutarındaki VDMK ihracını da geçtiğimiz günlerde tarım sektörüne gerçekleştirmişti.  PASHA Bank’ın yurtiçinde Türk Lirası cinsinden bono ihraçlarının yanı sıra Azerbaycan’da yapmış olduğu yabancı para cinsinden tahvil ihraçları 83 milyon ABD Doları büyüklüğe ulaştı.

Premium Bankacılık Birimi’nin kurulmasıyla yatırımcı çeşitliliğini genişleten PASHA Bank, portföyüne nitelikli bireysel yatırımcıları da katmayı başardı. PASHA Bank, Nisan ayı itibari ile Türkiye’de konut sahibi olmak isteyen Azerbaycan vatandaşlarına, Türk Lirası’nın yanı sıra Azerbaycan Manatı, USD, EURO bazında özel konut kredi vermeye de başladı.

Başkan Alaca'dan Anneler Günü mesajı Başkan Alaca'dan Anneler Günü mesajı

PASHA Bank Hakkında

PASHA Yatırım Bankası A.Ş., 25 Aralık 1987’de Yatırım Bank A.Ş. unvanıyla İstanbul’da kurulmuştur. PASHA Yatırım Bankası, Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasındaki ticaretin gelişimine katkı sağlamak, bölgede yatırım yapan işletmelere kaynak ve rehberlik sağlamak üzere, yatırım bankacılığı ve kurumsal bankacılık ürünleriyle hizmet vermektedir. 2015 yılına kadar farklı sermaye gruplarının yönetiminde hizmet veren bankanın Aralık 2015 tarihi itibariyle yüzde 99,92 oranında sermaye payı, Bakü merkezli bölgesel finans kuruluşu PASHA Bank OJSC’ye geçmiştir. Mayıs 2018 itibariyle, Bankanın ortaklık yapısı yüzde 51 PASHA Bank OJSC, yüzde 49 PASHA Holding LLC olarak değişmiştir. Ayrıntılı bilgi için www.pashabank.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.