Elbistan’da kendi kullandığı traktörün altında kalan çocuk öldü Elbistan’da kendi kullandığı traktörün altında kalan çocuk öldü

Elbistan’ın en büyük sorunlarından biri olan barınma sorununun önüne geçmek istediklerini belirten Başkan Gürbüz, deprem bölgelerinde orta hasarlı binalara ilk ruhsat veren belediye olduklarını da ifade etti.
Yaklaşık 2 ay önce başlatılan uygulama sonrası başvuru yapan vatandaşlarımıza şu ana kadar 125 adet yeni yapı ruhsatı, 28 adette orta hasarlı binalarda güçlendirme ruhsatı verildiğini belirten Başkan Gürbüz, “Depremin izlerini en kısa sürede silmek için canla başla çalışıyoruz” dedi.
Başkan Mehmet Gürbüz açıklamasının devamında, “Biz depremin merkez üssüyüz, dolayısıyla atacağımız adımlar çok önemli. Biz, vatandaş öncelikli bir karar aldık, bakanlığımızla görüşüp bu inisiyatifi belediye olarak yürütüyoruz. Elbistan’da en büyük sorun, barınma sorunu. Onun için vatandaşlarımıza yaklaşık 2 ay önce çağrıda bulunduk ve müracaatları almaya başladık. Onlara rehberlik edip yol gösteriyoruz ve şunu söylüyoruz; Yapılarınızla ilgili mevcut yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde tedbirlerinizi alın, yapılması gereken çalışmaları yapın, belediyemize incelemeleri yapılmak üzere belediyemize teslim edin. Biz, belediye olarak kendi mühendislerimiz, yapı denetim firmalarımız, odalarımızla birlikte hareket ediyoruz. Şu an bize teslim edilen projeler belediyemiz tarafından inceleniyor, ilk incelemeler sonucunda, 125 adet yeni yapı ruhsatı verdik. 28 adette orta hasarlı binalarda güçlendirme ruhsatı verdik. Biz depremin izlerini unutturacak ne varsa canla başla çalışıyoruz. Elbistan da İmarla ilgili herhangi bir kısıtlamamız yok. Talep eden tüm vatandaşlarımıza ruhsat veriyoruz ve yapı yapmalarının önünü açtık” dedi.

Editör: Haber Editörü