Adayların tercihlerini 6 Temmuz- 13 Temmuz 2023 tarihleri arasında ÖSYM’nin  https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirebileceği aktarılırken, kılavuzun dikkatle incelemesi gerektiği kaydedildi.

1. GENEL BİLGİLER, TEMEL İLKE VE KURALLAR

Başkan Toptaş’tan YKS öncesinde öğrencilere moral ve motivasyon ziyareti Başkan Toptaş’tan YKS öncesinde öğrencilere moral ve motivasyon ziyareti
  1. 1.1  Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır.

  2. 1.2  KPSS-2023/1 Tercih Kılavuzu, ilgili mevzuat uyarınca atama izni alınmış olan kadroları ve pozisyonları, bunlar için aranan nitelikler ile kontenjanlarını kapsamaktadır.

  3. 1.3  Adayların bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 18 Eylül 2022, 9 Ekim 2022 ve Kasım 2022 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2022-KPSS Lisans, 2022-KPSS Ön Lisans ve 2022-KPSS Ortaöğretimbirine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir.

  4. 1.4  Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır.

  5. 1.5  İlgili Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılan merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, daha sonraki personel alımları için yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamazlar.

KPSS 2023/1 Ortaöğretim Kontenjanları

KPSS 2023/1 Ortaöğretim kontenjan dağılımına bakıldığında Teknisyen, şoför, memur, sağlık memuru kadrolarına atama yapılacağı görülüyor.

KPSS 2023/1 Ön Lisans Kontenjan Dağılımı

KPSS 2023 Ön lisans kontenjanlarında ise memur, bilgisayar işletmeni, sağlık teknikeri, V.H.K.İ., bilgisayar işletmeni, memur, anbar memuru, eksper, aşçı, hastabakıcı, kondoktör, arif memuru, iş makinası sürücüsü, köprü operatörü, tekniker, şoför, hizmetli, koruma ve güvenlik görevlisi, programcı, sağlık memuru, itfaiyeci, muhasebeci, sekreter, dava takip memuru kadrolarına atama yapılacak.

KPSS 2023/1 Lisans Kontenjan Dağılımı

KPSS 2023/1 Lisans mezunu adayların kütüphaneci, psikolog, avukat, şehir plancısı, V.H.K.İ., mühendis, hemşire, memur, bilgisayar işletmeni, ambar memuru, programcı, tahsildar, veznedar, apron memuru, stajyer havacılık bilgi yönetimi uzmanı, merkezi satınalma uzman yardımcısı, istatistikçi, uzman, veteriner, hazine avukatı, öğretmen, mimar, grafiker, peyzaj mimarı, tercüman, perfüzyonist, sağlık fizikçisi, puantör, kimyager, muhasebeci, teknik öğretmen kadrolarına atamaları yapılacak.

Editör: Haber Editörü