Onikişubat ilçesinde "Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık" ana temasıyla Ağustos ayı içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilmesi planlanan EXPO 2023'e sayılı günler kaldı. Dünyanın çeşitli ülkelerinin bahçe ve endemik bitkilerinin sergileneceği, 220 bin metrekareden fazla yeşil alanın bulunduğu EXPO rekreasyon alanına, EXPO kulesi, kentin tarihi ve kültürel değerlerinin sergileneceği Şehir Müzesi, cami ve kent kütüphanesi yapıldı.

Onikişubat Belediyesi’nden kurbanlık satış ve kesim yerleri açıklaması Onikişubat Belediyesi’nden kurbanlık satış ve kesim yerleri açıklaması

Dünyadaki birçok ülkenin bahçe ve endemik bitkilerinin yer alacağı organizasyonda, katılımcı ülkeler burada medeniyetlerini, mutfak kültürlerini tanıtacak stantlar kuracak. Kahramanmaraş'ı marka değerini artıracağı öngörülen EXPO 2023'ün, kentin birçok değerini hem ulusal hem de uluslararası arenaya taşıyacağı belirtiliyor. Bu kapsamda Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek'te çeşitli ülkelerin temsilcilerini burada misafir ederek, projeyle ilgili bilgilendirmeler yapıyor.

KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli'yi de bu kapsamda misafir eden Başkan Mahçiçek, gazetecilere yaptığı açıklamada, EXPO 2023 için geri sayımın başladığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın program takvimine göre açılışın Ağustos ayı içerisinde yapılacağını söyledi.

Kahramanmaraş'ın şu anda bir rehabilitasyona ihtiyacı olduğunu ifade eden Mahçiçek, şunları kaydetti:

"Bu acıları bir nebze telafi edecek, insanlarımız bir araya gelip güzel zamanlar geçirebileceği ve o stresleri sıkıntıları bir miktarda olsa üzerlerinden atabileceği bir mekan EXPO alanıdır. Bu yüzden Ağustos ayında açalım dedik. Süreyi bir miktar kısalttık, normalde EXPO'nun süresi 6 aydır ama Ağustos'ta açarsak, Kasım gibi tamamlamayı düşünüyoruz 4 ay gibi bir sürede. Şu ana kadar 29 ülke geleceğini teyit ettiler.

Kahramanmaraş'ta bu kadar büyük uluslararası bir proje ilk kez yapılıyor. Şehrimizin gelecekteki tanıtımı için hem ulusal hem de uluslararası tarafı olan bir proje. İnşallah yakın bir zamanda gerçekleşecek. Bizim öngörülerimize göre yurtiçi ve yurt dışından 1 milyon insanın gelmesini bekliyoruz."

Türkiye'de kelebek müzesinin Konya'da olduğunu ve oraya senede 600 bin kişinin geldiğini anlatan Mahçiçek, "İnsanları Kahramanmaraş'a getirecek projelerimizin olması lazım. Hem tarihi hem de Kahramanmaraş'ı öne çıkaracak şehrimizin gastronomisinden tarihi kültürüne kadar o vizyonu ortaya koyacak projeler lazım. Bunu da hep birlikte Ağustos ayında açacağız. KMTSO ile İşbirliği yaparak, yurt dışından gelen müteşebbisler ile şehrimizdeki müteşebbisleri bir araya getirerek ortak yatırım alanlarında, şehirimizin ekonomisine de katma değer sağlayacağız. Bunun kazanımlarını da hep beraber göreceğiz." diye konuştu.

KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli'de, projeyi çok beğendiklerini ifade ederek, "Projeyi yerinde inceledik, slaytları inceledik ve hayran olduk. Bu elbetteki Kahramanmaraş'ın tanıtımı ve diğer ülkelerin birbirlerini tanımaları açısından son derece önemlidir. 29 ülke arasında KKTC'nin de olması bizim için ayrıca bir gururdur. Bizler için burada bulunmak çok büyük bir gurur. Çünkü tanınmamış bir ülkenin bu gibi uluslararası projelerde yer alması, bizlerin diğer ülkelerle işbirliği için çok önemlidir. Buna vesile olan hem iyi hem kötü günde bir arada olduğumuz ana vatan Türkiye Cumhuriyeti'ne ben bir kez daha teşekkür etmek istiyorum." dedi.
 

Editör: Haber Editörü