Kentte yaşanan depremle birlikte polis denetimlerinin azalmasını fırsat bilen abartı egzoz, yüksek sesli müzik yayını yaparak çevreyi rahatsız eden duyarsız kişiler, özellikle gece geç saatlerde şehrin farklı mahallelerinde ortaya çıkıyor. 
Haber merkezimize son bir haftadır konuyla ilgili farklı mahallelerde yaşayan vatandaşlardan şikayetler gelirken, denetimlerin artırılması ve artık kural ihlali yapanlara cezaların yazılması isteniyor. 
Öte yandan seçim kampanyası kapsamında silinen cezalarda yine duyarsız kişileri daha çok arsızlaştırdı. 
Alkollü ve uyuşturucuyla araç kullanmak, drift yapmak ve ölümlü kazaya sebebiyet vermek dışında sürücülere uygulanan trafik idari para cezalarına istinaden verilen ceza puanları silindi. Ehliyetine el konulan 10 bin sürücünün ehliyeti iade edildi. Yasa kapsamında sicildeki 5 ile 95 puan cezalar sıfırlanmış oldu. 
Alacaklardan vadesi 31 Aralık 2022'den önce olmasına karşın 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle ödenmeyen ve tüm tahsil daireleri itibariyle asli ve feri toplamı 2 bin lira ve altında olan borçlar silindi. Üç ayrı ceza olsa da iki bin lirayı geçmiyorsa aynı kapsamda değerlendirildi.
Çevreyi rahatsızlık, abartı egzoz gibi maddelerinde ceza tutarlarının bu limitin altında olması, bu kişilerinde cezalarının silinmesiyle duyarsızlıklarına devam ettikleri görüldü. 
Kahramanmaraş’ta denetimlerin deprem öncesindeni olduğu gibi artırılarak devam etmesi bekleniyor. 
HABER: ÖMER FARUK SALMAN