Kahramanmaraş’a yaklaşık 7 yıl önce yapılması söylenen ancak yılan hikayesine dönen yüksek hızlı tren projesi konusunda son dakika gelişmesi yaşandı. Bugüne kadar çevre illere yapılan ancak Kahramanmaraş’a herhangi bir çalışmanın yapılmadığı konu hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’ndan açıklama geldi.
Müjdeyi Bakan Uraloğu açıkladı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, “Gaziantep’ten Mersin’e kadar uzanan hatta yaklaşık 49 kilometrelik bir proje çalışmasını başlattık. Bu konuda proje çalışmasını başlattık ve bu çalışmayı sene sonunda buranın projesini bitireceğiz. Ne olacak? Kahramanmaraş’tan güneye doğru bir hat inecek, oradan Gaziantep ile Osmaniye arasına bağlayacağız 49 kilometre yüksek hızlı tren hattını biz bağlamış olacağız” dedi.
“Yakın takipçisi olacağız”
Kahramanmaraş’ın yıllardır beklediği yüksek hızlı tren projesinin yakın takipçisi olacaklarını dile getiren Uraloğlu, “Bunun projesini bu sene bitiriyoruz ve yaklaşık 3 yıllık gayretin sonucundayız. Ondan bunun fizibilite çalışmasını yapacağız ve ondan sonra Strateji Bütçe Başkanlığına bunun yatırıma alınmasını sağlayacağız. Bu başkanlık bu tarz yatırımlara pozitif bakıyor ve engel ya da sıkıntı ile yaklaşacağımızı düşünmüyorum. Bu projenin birinci etabını geçtik ama elimiz üzerinde yakın takipçisi olacağız” diye konuştu.