Torba Yasada 2. aşamaya geçildi! Torba Yasada 2. aşamaya geçildi!

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremler sonrasında bölge fayları halen aktif durumda. Bingöl, Malatya ve Diyarbakır'da meydana gelen 4’ten büyük depremler sonrasında Prof. Dr. Naci Görür’den uyarı geldi.

6 Şubat depremleri sırasında levha hareketlerinde bir hızlanma görüldüğünü dile getiren Görür, “Arap levhası, Avrasya'ya doğru hareket etti, arada Doğu Anadolu'yu sıkıştırdı. Dolayısıyla da Diyarbakır'da biz sıkışmaya bağlı depremlerin göreceli olarak artışını bekleyebiliriz" dedi.

Görür, Diyarbakır’ı işaret ederek şu açıklamayı yaptı: “Arap levhası, Avrasya'ya doğru hareket etti, arada Doğu Anadolu'yu sıkıştırdı. Doğu Anadolu sıkışınca, zaten orada sıkışma kökenli faylar mevcut. Bu sıkışmaya bağlı olarak, zaman zaman bu faylar kırılarak depremler üretirler. Doğu Anadolu gerçekten etkin bir deprem bölgesidir. Oluşan depremler sıkışma kökenlidir. Doğu Anadolu'nun Avrasya ile Arap levhası arasında sıkışmasına bağlı. 6 Şubat'ta Arap levhası ciddi olarak, miktar olarak fazla Avrasya'ya yaklaştığı için haliyle orada sıkışma da fazla oldu. Dolayısıyla da biz sıkışmaya bağlı depremlerin göreceli olarak artışını bekleyebiliriz. Nitekim o zaman onu öyle yorumladım. Diyarbakır'ı öyle algılamak lazım.”