Bir haftada 2,4 milyon araç denetlendi Bir haftada 2,4 milyon araç denetlendi
İnderesi Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Elektrik Depolama Tesisi (EDT) projesi, bu bölgelerin enerji ihtiyacına önemli bir çözüm sunacak.
Yatırım Detayları
Daven Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından gerçekleştirilecek bu büyük yatırım, Osmaniye İli, Bahçe ilçesi, İnderesi ve Yaylalık köyleri ile Kahramanmaraş İli, Türkoğlu ilçesi, Kaledibi, Beyoğlu, Karapınar, Şekeroba ve Dedeler mahallelerinde hayata geçirilecek. Toplamda 40 MW kurulu güce sahip İnderesi Rüzgar Enerji Santrali ve 50 MWh kapasiteli Elektrik Depolama Tesisi planlanıyor.
Bu proje kapsamında her biri 5 MW gücünde toplam 8 adet rüzgar türbini kurulacak ve ayrıca 1 hektarlık bir alanda Lityum İyon bataryaları kullanılarak batarya enerji depolama sistemi oluşturulacak. İnderesi Rüzgar Enerji Santrali yılda 160 milyon kWh elektrik üretmesi bekleniyor ve üretilen ve depolanan elektrik enerjisi Bahçe TM'nin OG Barası'na bağlanarak ulusal enterkonnekte sisteme aktarılacak. Projenin ekonomik ömrü 49 yıl olarak tahmin ediliyor.
Editör: Haber Editörü