AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, Kent Kulisi'nde Gündemi Değerlendirdi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel, katıldığı sosyal medya kananında gündemi değerlendirdi.

Kahramanmaraş 11.02.2021, 09:02 11.02.2021, 18:40 Editör
AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, Kent Kulisi'nde Gündemi Değerlendirdi

Gazeteci Neşe Yıldızhan ve Sibel Atıcı’nın sunduğu ‘Kent Kulisi’ programında konuşan AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel, ilk olarak korona virüs (Covid-19) salgını hakkında yaptığı değerlendirmede, “Valiliğimiz süreci çok yakından takip ediyor. Sağlık müdürlüğümüz süreci çok yakından takip ediyor. Bizde ilgili kurumlarımızdan süreci anbean takip etmeye çalışıyoruz. Kahramanmaraş'ta da diğer illerde olduğu gibi birkaç ay önce ciddi bir yoğunluk vardı. Aslında o da zaten şehrin tamamına yansımış ve birçok bölgede bu vakalarla karşılaşmıştık. Şuanda Kahramanmaraş’ta pandemi dolayısıyla durumu iyi. Topladığımız veriler gayet olumlu. Ama yeni mutant virüs canımızı sıkıyor. Şehrimizde de görüldü ancak korkulan bir seviyede değiliz. Burada zaten hemen valiliğimiz gerekli tedbirleri aldı. Anında karantina denetleyecek, bölgelerde hemen karantina ilan etti. Ev ev kontrol altına alındı. Benim en son görüştüğümde herhangi bir şekilde tedirginliğe ulaşacak bir seviyede olmadığı söylendi. Şehrimiz de vaka sayıları çok ciddi anlamda düşmüştü. Diğer şehirlere oranla şuanda çok iyi durumdayız. Burada bütün sağlık çalışanlarımıza, ilgili kurumlara ve valiliğimize çok teşekkür ediyorum. Süreci çok yakinen takip ediyorlar. Bizde üzerimize düşen ne görev varsa bu noktada eksikler olduğu zaman anında iletiyoruz” dedi.

Salgın sürecinde kısıtlama kapsamına alınan işyerleri hakkında açıklama yapan Fırat Görgel, “Tabi bizim için aslında tanıdığımız bir süreç değil. İlk defa tecrübe ettiği bir durum. O yüzden alışmakta çok zorlanıyoruz, mağduriyetlerin ve yaşanan sıkıntıların farkındayız. En başta Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki hükümetimiz bu işin farkında. Onun içinde başından beri çok ciddi reaksiyon gösterdik. Ciddi yardımlar yapıldı. Ülkemizin bütün kaynakları bu iş için adeta seferber edildi. Süreç uzadıkça da bu noktadaki mağduriyetleri bizler de gözlemliyoruz. Ben bu noktada çok ümitliyim, şehrimizde çok iyi bir noktada. Hükümetimiz bu anlamda vatandaşımızın faydası olabilecek tedbirleri anında imkânlar ölçüsünde yürürlüğe koyuyor. Vatandaşlarımızda bunu farkında. Bizlerin hükümetimizin, iyi niyetli ve vatandaşımızın lehine her an bir şeyler yapma gayretin farkında. Bunun farkında olması da bizleri ayriyeten sevindiriyor. İnşallah bizim hepimizin duası bu süreç tamamen atlatabilmek” dedi.

“KESİNLİKLE SEÇİM GÜNDEMİ İÇ TAKVİMİMİZDE YOK”

Erken seçim gündeminin iç takvimlerinde olmadığını kaydeden Görgel, şunları kaydetti: “AK Parti'nin çalışma prensibi diğer partilerimizden çok daha farklı. Sayın Cumhurbaşkanımızın bize söylediği gibi bizde seçim bittiği andan itibaren diğer seçim başlar. Yani o anlamda çalışmalarımızı sürdürürüz. O yüzden ben de göreve geldikten sonra tabi ki teşkilatlanma anlamında hemen çalışmalara başladık. İyi bir yönetim kurulu kurduğumuza inanıyorum. Ve akabinde icra kurulumuzu hemen kurduk. Milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız ve diğer teşkilat mensuplarımız bir program çerçevesinde hareket ediyor. Her zaman yaptığımız çalışmalar. Bu kapsamda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kesinlikle seçim gündemi iç takvimimizde yok. Biz seçimlerin zamanında yapılmasını öngörüyoruz.”

Kendi anketlerinde oy kaybının olduğuna dair bir veriyle karşılaşmadığını söyleyen Görgel, “Şuan oylarımızda bir gerileme söz konusu değil. Eğer kötüye gidiş bir durumu olsa bunu tüm samimiyetimle söylüyorum onu da söylerim. Vatandaşlarımız bize ne olduğumuzu çok net söylüyor. Sıkıntılı olduğumuz tarafları da iyi yaptığımız işleri de söylüyor. Kahramanmaraş halkı çok samimi ve çok ferasetli bir halk. Benim gördüğüm şu, pandemi sürecinde herkesin farklı sıkıntıları var. Pandemi kendine has yeni bir öğretisi çıktı. Mesela vatandaşlarımız bu dönemde sağlık hizmetlerinden çok memnun. Avrupa’daki rezillikleri görüyor, süper güç denilen Amerika’daki durumu görüyor, İngiltere’deki açıklamaları görüyor birde Türkiye’deki şartları görüyor. Bunlar karşısında vicdanı olan her insan Türkiye’deki şartları gördüğünde hükümetimizle alakalı düşüncelerini söylüyorlar. Muhalefet partisi dahi bu konuda bir şey söyleyemiyor bu anlamda. Tatbiki esnaflarımızın sorunları var bunları görmüyor değiliz. Bununla ilgili esnafın yerelde yaşadığı problemleri bizlerde iletiyoruz. Bu anlamda büyük şansımız var. Recep Tayyip Erdoğan gibi anında reaksiyon gösteren bir liderin yönetiminde ülkemiz yönetiliyor. Bununla ilgili destek paketleri yapılıyor ve bugünde yeni bir destek paketi verileceğinin müjdesini ifade etti “ diye konuştu.
Pandemi sürecinin bazı kazanımlarının olduğuna dikkat çeken Görgel, “Salgın süreci ‘Z’ kuşağı ile yakınlaşmamızı sağladı. Evlerimizde daha fazla vakit geçirmeye başladık, çocuklarımızı daha iyi tanıma fırsatı bulduk. Yine bu teknolojinin getirdiği imkanlardan daha fazla faydalanmaya başladık. Bu zamanda ‘Z’ kuşağını tanıma fırsatı bulduk. Gençlik kollarından gelen birisi olarak, kendimizi yenileyerek ciddi çalışmalarımız var. Çünkü gençlerimiz bizlerin kendileri gibi olmamız değil sadece kendilerini anlamamızı istiyor. Bu anlamda gençlik kollarımız görüş ayrımı yapmadan her türlü fikri önemsiyoruz. Bize ve kurumsal yapımıza çok şey kattığına inanıyoruz. Bizlerde teşkilat üyelerimizle birlikte Kahramanmaraş’ta güzey şeyler yapacağımıza inanıyorum” dedi.

Uyuşturucu kullanımının küçük yaşlara düşmesi noktasında değerlendirmede bulunan Görgel, şunları söyledi: “Bizim bu noktada irademiz biliniyor. Hükümetimiz bu noktada net tavrını koydu. Uyuşturucu kullanımında sayısal anlamda çok büyük bir sıkıntı yok aslında ama çok düşük yaşta kullanılması notasında sıkıntılarımız mevcut. Bu anlamda hem emniyet teşkilatımız ve ilgili kurumlar çok ciddi bir çalışma içerisindeler. Bu noktada çok ciddi bir eksiğimiz olmadığı kanaatindeyim anacak bizim, ailelerimiz üzerine çok ciddi görevler düştüğüne inanıyorum. Çocuklarımızın özgürlük alanı ve kendilerini ifade etmesi çok önemli ancak çocuklarımızın kendi kendilerini idare etme olanağı bizler kadar mevcut değil. O anlamda çocuklarımızın bu alanda eğitimi noktasında, he okullarımızın bu alanda eğitimleri noktasında çok farkı bakmaları kanaatindeyim. Ben denetimlerin çok dikkatli yapılması kanaatindeyim. Hükümetimiz ailelerin ve çocukların bilinçlendirmesi açısından çok ciddi çalışmalar yapıyor. Ben bunları daha önce hiç girmedim. Çok ciddi çalışmalar söz konusu ama burada en büyük iş bizlere ailelere düşüyor. Bu dünya genelinde bir sorun. Bu kapsamda her birimiz bireysel anlamda mücadele etmemiz gerekiyor.”

“KAHRAMANMARAŞ’TA YAPILAN ÇALIŞMALAR”

Kahramanmaraş’ta yapımı devam eden yol ve havaalanında yaşanan sorunların farkında olduklarını kaydeden Görgel, “Kahramanmaraş’ın ulaşımı noktasında takip ettiğimiz 20’ye yakın iş var. Her zaman gündemimizde olan Ilıca-Süleymanlı yoluyla ilgili süreci takip ediyoruz. Bu proje çok maliyetli ve önemli bir proje. Pandemi şartlarını da dikkate aldığımızda hükümetimiz her yatırımı çok düşünerek bir davranış sergiliyor. Ben bu yolun yapılacağına inanıyorum ancak bir süreç vermek istemiyorum. En azından bir kısmı hakkında bir süreç söz konusu olabilir. Dulkadiroğlu-Çağlayancerit ilçeleri arasında bir yol yapmak istiyoruz. Biz ilk etapta Ayvalı Barajı’nın ilk 14 kilometresinin yapılması için bir reaksiyon gösterilmesi noktasında taleplerimizi ilettik. Bu hafta incelemesi yapılacak. Olumlu bir netice alırız diye düşünüyorum. Havaalanımızla ilgili çalışmaları çok önemsiyoruz. ALS cihazıyla ilgili olumsuz bir rapor verilmişti. Bu olumsuz raporla ilgili bizde bir kanaat oluşmadı. Biz bu cihazın bir şekilde işe yarayacağını düşünüyoruz. Yeni bir ekip gelerek inceleme yapacak. Havaalanımızda gümrükle ilgili sıkıntılarımızı sayın bakanımızla gördük. Arsan kavşağında biraz sıkıntı yaşıyoruz. Orada zeminle ilgili sıkıntımız var. o anlamda işin uzaması sıkıntı oldu. Ama biz zeminde de sıkıntı olsa vatandaşlarımızın işin tamamlanması noktasında bizlere baskı yapıldığını ifade ettik. Hızlanma sürecine girdik yakın zamanda” dedi.

Salgın sürecinde boşanmış çiftlerin hafta sonu kısıtlaması nedeniyle çocuklarıyla görüşemediği sorusuna Başkan Görgel, “Bu konuyla ilgili özel bir şikayet almadım. Bu konunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Boşanma yaşayan çiftler çocuklarıyla şahsi ilişki kurabilmesi için hafta sonu zamanı kullanıyor. Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında onların sıkıntı yaşaması normal. Bu taleple ilgili bakanlığımıza bu talebi ileteyim. Toplumsal anlamda sıkıntı oluşturabilecek bir sorun. Kanuni bir değişiklik olabilir veya hakimler boşanma kararları verirken, şahsi ilişki kurma kararlarında pandemi kurallarını göz önünde bulundurarak, çocuklarla ebeveynlerin şahsi ilişki kurma günlerini değiştirebilir aslında. Ben bu durumu açıklayıcı bir başvuruyla her hakimin bu noktada hassasiyet göstereceği kanaatindeyim. Diğer türlü bir kanun değişikliği olması icap edebilir. Ama benim kanaatim kanun değişikliğine gerek kalmadan hakimlerimizin pandemi koşullarında sokağa çıkma kısıtlamalarını göz önüne alarak şahısların talepleriyle ilgili düzenlemeyi rahatlıkla yapabilir diye düşünüyorum” şeklinde cevapladı.

MAHİR ÜNAL’IN CEP TELEFONU İFADESİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın bir televizyon kanalında cep telefonu ifadesi hakkında yöneltilen soruya Görgel, “Ben bu konuda Mahir beyin ne anlattığını açıklamak zorunda kalmaktan kendimi zül hissederim. Çünkü Mahir bey çok tecrübeli hepimize örnek olan büyümüz abimiz. Ben bu noktada açıklamaya ihtiyaç olmadığını düşünüyorum. Ben Mahir beyi tanıyorum ve ne kadar hassas olduğunu biliyorum. Özellikle Kahramanmaraş için hassasiyetini. Mahir beyi tanıyoruz, bu memlekette iyi tanıyor. Orada çok net, çiftçiliğinde diğer sektörlerde olduğu gibi bizim aldığımız noktadan nerelere geldiği yadsınamaz bir gerçek. Bizim aldığımız noktada çiftçimizin, esnafımızın, sanayicimizin, memurumuzun, asgari ücretlimizin durumuyla şimdi geldiğimiz noktada geldiğimiz durumu kıyas kabul etmez. Bu noktada farklılığı ifade ederken öyle bir söz söylüyor. Bunda da gayet normal. Bizim çiftçimizin imkanları iyi çünkü veriler bize gösteriyor. Çiftçimiz her geçen gün daha iyiye gidiyor ve daha da iyiye gitmesi lazım. Biz olduğumuz noktayı kendimiz için zaten yeterli görmüyoruz. Çiftçimizin her şeyin daha iyisini olmasını istiyoruz. Hepimiz öyle istiyoruz. Memleketimize hizmet etmek için onun başkanlığında çalışıyoruz. Biz çok faydalanıyoruz. Bir siyasimizin hele hele iktidar partimizde bu konumda olmasına hepimizin sevinmesi lazım, muhalefetiyle iktidarıyla. Çünkü bu memleketin her bir çocuğu oradaki ilişkiden faydalanıyor. Oradaki ilişki bize çok farklı yatırım ve imkanlar olarak dönüyor. Buradaki her yeni doğan çocuk bile orda ki konumundan faydalanıyor. Bu sadece Mahir bey için değil, kim olursa olsun. Muhalefet partisinden de bir siyasimizin iyi bir görevde olması, kendi partisi içerisinde iyi bir görevde olması bizi sevindirir. Kahramanmaraş olarak bir değer olarak görürüz biz bunu. Ama bunu iyiye kullanmamız lazım” dedi.
Kahramanmaraş’ta yaşanan elektrik kesintisiyle alakalı en sert şekilde uyarıların yapıldığını ifade eden Görgel, konuşmasının sonunda; sanayi alanında yapılan yatırımlar, teşvikler, üniversite kampüsü hakkında açıklamalarda bulundu.Yorumlar (0)
banner82
19°
parçalı az bulutlu
banner62
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş’taki 18 katlı bina, Yıkılmalı Mı? Yıkılmamalı Mı?
Kahramanmaraş’taki 18 katlı bina, Yıkılmalı Mı? Yıkılmamalı Mı?
Namaz Vakti 19 Nisan 2021
İmsak 04:18
Güneş 05:45
Öğle 12:36
İkindi 16:19
Akşam 19:18
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 31 57
5. Altay 30 54
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 30 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23
Günün Karikatürü Tümü
banner69
banner113
banner133