Mehmet Balduk Fen Lisesinin Yapımına Başlandı Mehmet Balduk Fen Lisesinin Yapımına Başlandı
Öğrenci Kimlik Kartı Uygulamasında Yenilik
Öğrencileri yakından ilgilendiren bu değişiklikler, Resmi Gazete'de yayımlanarak resmiyet kazandı. İşte yapılan düzenlemeler:
1. Öğrenci Kimlik Kartı Değişikliği
Üniversite, eğitim-öğretim yönetmeliğinin 11. maddesine ekleme yaparak öğrenci kimlik kartı uygulamasında değişikliğe gitti. Buna göre, öğrenciler kimlik kartlarını kaybettiklerinde, aynı dönem içerisinde başvurdukları birimden dilekçe ile müracaat etmeleri halinde, yeni kimlik kartlarını ücret ödemeden alabilecekler. Bu düzenleme öğrencilere maddi kolaylık sağlarken, kayıp durumlarında çözüm sürecini hızlandıracak.
2. Disiplin İşlemleri Yönetmeliğinde Güncelleme
Üniversite, disiplin işlemleri yönetmeliğinde de değişiklik yaparak öğrencilerin disiplin işlemlerini 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 54. maddesi hükümlerine göre yürütme kararı aldı. Önceki düzenlemede disiplin işlemleri, 2547 sayılı Kanunun 53. maddesi hükümlerine göre yürütülüyordu. Yapılan değişiklikle birlikte disiplin süreçleri daha şeffaf ve etkin bir şekilde yürütülecek.
3. Geçerlilik Tarihi ve Yürütme Sorumluluğu
Yapılan değişiklikler, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı başından itibaren geçerli olacak. Değişikliklere ilişkin yönetmelik, 10 Kasım 2023 tarihli ve 32365 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak resmiyet kazandı. Yönetmeliği uygulamak ve yürütmek üzere sorumluluk Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan'a ait olacak.
Editör: Haber Editörü