Rektör Bakan, mesajında şunları kaydetti;

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik ediyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ülkemizin kurucu kadrolarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Büyükşehir, Kılavuzlu Millet Bahçesi’ni Bakıma Aldı Büyükşehir, Kılavuzlu Millet Bahçesi’ni Bakıma Aldı

Milli tarihimizin en önemli kırılma anlarından biri de hiç kuşkusuz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışıdır. Bilindiği üzere Mondros mütarekesi hükümlerince başta İstanbul olmak üzere ülkenin hemen her köşesi işgale uğramıştır. Emperyalistlerin bu haksız işgaline son vermek, Türk Milleti’ni tam bağımsızlığa kavuşturmak üzere Samsun’dan yola çıkan Gazi Mustafa Kemal Paşa, Türk Milli Mücadelesini başlatmıştır. Bu doğrultuda Erzurum ve Sivas’ta gerçekleştirilen kongrelerin ardından Türk Milletini temsil edecek bir meclisin Ankara’da toplanması kararlaştırılmıştır. Çünkü milletin meşru temsil organı olan Mebusan Meclisi de işgal kuvvetleri tarafından dağıtılmış ve milletin mebuslarının büyük bir kısmı tutuklanarak Malta’ya sürgün edilmişti.

Mustafa Kemal Paşa, milli mücadelenin kazanılması için milli iradenin önemininfarkındadır. İşte TBMM, bu zor süreçte kurulmuş gerek tarihe geçecek kararlarıyla ve gerekse de Türk İstiklal Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasında oynadığı tarihi rol ile “Gazi Meclis” unvanını hak etmiştir.

Aynı zamanda TBMM, kurulduğu ilk günden bu yana ülkemizde demokrasi ruhunun geliştiği en önemli mekan ve milli iradenin yegane tecelligahı olmuştur. Gazi Mustafa Kemal, milletimizin yasama organı olan bu büyük meclisin açılış gününü ise yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımıza ve hatta tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan etmiştir.

Deprem felaketi ve kaybettiğimiz vatandaşlarımızın üzüntüsüyle gönüllerimizin buruk, kalplerimizin hüzün dolu olduğu bu süreçte erişmiş olduğumuz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ediyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz ecdadımızı hürmetle yâd ediyorum.”