Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, deprem bölgelerindeki yıkım kararlarına yönelik önemli bir açıklama yaptı. Yargılama süreçlerini hızlandırmak amacıyla yasal düzenlemeler yapacaklarını belirten Bakan Tunç, bu konuda Meclis'e alternatif bir model sunacaklarını ifade etti.

Kamuda tasarruf  tedbirleri TBMM'den geçti... Yürürlülük 1 Ocak 2025'te Kamuda tasarruf tedbirleri TBMM'den geçti... Yürürlülük 1 Ocak 2025'te

Kahramanmaraş merkezli yaşanan 6 Şubat depremleri sonrası binaların hasar durumuyla ilgili yapılan itirazları dile getiren Tunç, yıkım kararlarının hızlı bir şekilde uygulanması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, yıkım kararlarına karşı açılan davalarda yargılama sürelerinin kısaltılacağını da sözlerine ekledi.

Adalet Bakanı Tunç, yeni yasa taslağının yanı sıra, kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk uygulamasına ilişkin bilgi verdi. 1 Eylül'de başlayan bu uygulama çerçevesinde bugüne kadar 24 bin başvurunun yapıldığını ve 1900 uyuşmazlıkta anlaşma sağlandığını belirtti.

Ayrıca, Tunç, yargı reformu, insan hakları eylem planı ve yeni anayasa çalışmalarına da değindi. Türkiye'de demokratik hukuk devleti ilkelerine uygun bir şekilde yargı süreçlerinin yürütüleceğini vurgulayarak, yargı kararlarına saygı duyulması gerektiğini ifade etti.

Editör: Haber Editörü