Vozol Likit Nedir, Ne için Kullanılır? Vozol Likit Nedir, Ne için Kullanılır?
Yapay zekâ ve derin öğrenme teknolojileri hayatımızın her alanında yer almaya başlamışken oyun dünyası için donanım geliştiren markalar da uzun sayılabilecek bir süredir bu teknolojileri, kendi hedefleri ve amaçları doğrultusunda kullanmaya devam ediyor. Özellikle ekran kartı üreticileri, grafik işlemcilerin “nefeslerinin yetmediği” zorlu hesaplama süreçlerinde, derin öğrenme tabanlı görüntü yeniden yapılandırma teknolojilerinin değerlendirilmesini öneriyor ve bu yolda hummalı çalışmalar sergiliyor. Kısaca anlatmak gerekirse görüntü yeniden yapılandırma teknolojileri, video oyunlarında ve diğer grafik ağırlıklı uygulamalarda, görüntü kalitesini artırırken performansı iyileştirmek için kullanılan modern çözümler olarak biliniyor. Bu teknolojiler arasında NVIDIA’nın Deep Learning Super Sampling’i (DLSS), Intel’in Xe Super Sampling’i (XeSS) ve AMD’nin FidelityFX Super Resolution’ı (FSR) bulunuyor. Her biri, benzersiz algoritmalar ve yapay zekâ metodolojileri kullanarak düşük çözünürlüklü görüntüleri yüksek çözünürlüklü kalitede yeniden oluşturma sürecinde görev üstleniyor.
En iyi oyun bilgisayarı çeşitlerinde yer alan NVIDIA GeForce RTX 30 ve 40 serisi ekran kartları, DLSS’i donanımsal olarak, FSR ve XeSS’i ise yazılım yoluyla destekliyor. Peki, hangi görüntü yükseltme teknolojisi nasıl çalışıyor ve hangisi, daha iyi bir sonuç sunuyor?
Görüntü Yükseltme Teknolojilerinin Çetin Mücadelesi
Oyun tutkunları, edinecekleri oyun bilgisayarı konusunda artık daha kapsamlı araştırmalar yapıyorlar ve edinecekleri çözümde, mutlak surette donanım ya da yazılım tabanlı görüntü yükseltme teknolojilerinin bulunmasını tercih ediyorlar. Bu noktada, hangi görüntü yükseltme teknolojisinin, nasıl çalıştığının ve hangi düzeyde başarı gösterdiğinin bilinmesi önem kazanıyor.
●      DLSS: NVIDIA tarafından geliştirilen ve GeForce RTX 20 serisi ekran kartlarından bu yana gelişerek devam eden DLSS, RTX serisi grafik kartlarında yer alan tensör çekirdeklerini kullanarak yapay zekâ destekli bir yaklaşım sunuyor. DLSS, oyunların gerçek zamanlı grafiklerinde yüksek çözünürlük ve performans sağlarken görüntü kalitesinden ödün vermemeyi taahhüt ediyor. Bu mekanizma, sahneleri daha iyi anlamak ve nesne sınırlarını daha keskin bir şekilde yeniden çizmek için NVIDIA’nın özel süper bilgisayarlarında eğitilip ekran kartı sürücüsüyle grafik kartları tarafından etkin şekilde değerlendiriliyor.
●      XeSS: Intel’in XeSS teknolojisi de yapay zekâ kullanarak benzer işlevler görüyor ancak hem Intel hem de diğer üreticilerin grafik kartlarında çalışabilen daha geniş bir uyumluluk sunuyor. XeSS, DP4a ve XMX olmak üzere iki farklı yoldan yararlanıyor; XMX, yalnızca Intel’in kendi Arc serisi ekran kartlarında kullanılan özel bir donanım hızlandırıcısıyken DP4a ise diğer üreticilerin sunduğu ekran kartlarında kullanılabilen XeSS versiyonu olarak nitelendiriliyor.
●      FSR: AMD’nin geliştirdiği FSR teknolojisi, DLSS gibi derin öğrenme yöntemlerine dayanmıyor, bunun yerine geleneksel görüntü ölçekleme algoritmalarını gelişmiş tekniklerle birleştiriyor. Bu yaklaşım, AMD’nin yanı sıra NVIDIA ve Intel dâhil olmak üzere çeşitli grafik kartlarıyla uyumluluk gösteriyor. FSR, özellikle daha eski ya da daha az güçlü oyun bilgisayarı çeşitlerinde kullanılabiliyor
DLSS’in Üstünlüğü: Gerçek Dünya Testleriyle Kanıtlanan Başarı
Yapılan çeşitli gerçek dünya testleri ve karşılaştırmalar, DLSS teknolojisinin, benzer yeniden yapılandırma teknolojileri olan XeSS ve FSR karşısında göze çarpan üstünlüklerini ortaya koyuyor. Masaüstü bilgisayarlar ve güncel laptop oyun bilgisayarı çeşitleri üzerinde, yeni çıkan oyunlar kullanılarak gerçekleştirilen bu testler, ilgili oyunlar arasında grafik kalitesi ve elde edilen performansa dair objektif sonuçlar veriyor. Bu noktada, NVIDIA’nın DLSS teknolojisinin, özellikle hareketli nesnelerin render’lanmasında, kenar yumuşatma ve detay koruma konularında bariz bir fark yarattığı, yapılan testlerden rahatlıkla görülüyor.
Kenar yumuşatma ve detay koruma konusunda rakiplerinden epey ileride olan DLSS, sahnedeki nesnelerin ve karakterlerin kenarlarında görülen pürüzleri azaltırken detayları daha net bir şekilde koruyor. DLSS’in bu başarısı, tensör çekirdeklerinin sağladığı hesaplama gücü ve NVIDIA’nın sürekli gelişen yapay zekâ eğitim setlerinden kaynaklanıyor. Örneğin, son dönemde pek çok oyuncunun, yeni oyun bilgisayarı modelleri almalarını sağlayan Horizon Forbidden West ve Ratchet & Clank oyunlarında DLSS, çimenler ve yapraklar gibi karmaşık dokuları, daha az hatayla yeniden oluşturuyor. Performans ve kalite dengesi noktasında da rakipsiz olmayı sürdüren DLSS, yüksek kaliteli grafikleri, ileri düzey kare/saniye değerlerinde sunarken performansı koruma konusunda XeSS ve FSR’dan daha üstün olduğunu gösteriyor. Son yayımlanan DLSS 3.7 sürümüyle, NVIDIA bu teknolojiyi daha da ileri taşıyarak oyunlarda görsel bulanıklığı azaltıyor ve hareket hâlindeki nesnelerde smearing olarak adlandırılan iz bırakma problemini, büyük ölçüde minimize ediyor. Bu, bilhassa yüksek tempolu aksiyon sahnelerinde rahatlıkla fark ediliyor.
Genel olarak DLSS, hem XeSS hem de FSR’a göre daha üstün bir görüntü kalitesi ve performans sunuyor. NVIDIA’nın hız kesmeden geliştirdiği ve iyileştirdiği teknoloji, yapay zekâ destekli görüntü yeniden yapılandırmanın potansiyelini maksimize ederken oyun deneyimini de zenginleştiriyor ve grafiksel olarak daha detaylı ve akıcı bir oyun süreci yaşatıyor. Bu avantajlar da DLSS’i, özellikle yeni nesil oyunlar ve yüksek çözünürlüklü oyun deneyimleri için öncelikli olarak tercih edilen bir teknoloji hâline getiriyor ve tam da bu nedenle oyuncular, yeni bir bilgisayar alırken NVIDIA GeForce RTX 30 ya da 40 serisi ekran kartlarını içeren oyun bilgisayarı çeşitlerini tercih ediyorlar.
En yeni oyunları, performans ve donanım sınırlarına takılmadan, yüksek çözünürlükte ve akıcı görsellerle tecrübe etmek istiyorsanız, mutlaka “canavar” ile tanışmalısınız. Her modelinde NVIDIA GeForce RTX ailesinden bir ekran kartı bulunan Monster Notebook imzalı; Abra, Tulpar ve Semruk modelleri, size, hayalini kurduğunuz oyun sürecini yaşatacak. Siz de yeni bir oyun bilgisayarı edinme arifesindeyseniz, vakit kaybetmeden Monster’ın “canavar”larını inceleyebilir, beklentilerinize ve bütçenize uygun çözümü, en cazip oyun bilgisayarı fiyatları üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.