Çaykur dekara 30 kilogram çay alacak Çaykur dekara 30 kilogram çay alacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülecek.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararla, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri sonrasında bölgesel kriz gerekçesiyle etkilenen iş yerleri için kısa çalışma ödeneği süresi 7 Ağustos tarihine kadar uzatıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonucu yaşanan bölgesel kriz nedeniyle, 6 Şubat tarihinden itibaren kısa çalışma uygulanan iş yerlerine destek sağlanması amaçlanıyor. Bu karar kapsamında, kriz etkisi altında kısa çalışma uygulanan iş yerleri, çalışanlarının haklarını korumaya devam edecek.
8 MAYIS ÖNCESİNDE KISA ÇALIŞMA BAŞVURUSUNDA BULUNAN İŞ YERLERİ İÇİN YENİ DÜZENLEME
Aynı kararda, 8 Mayıs ve öncesinde kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan iş yerlerine yönelik özel bir düzenleme de yer alıyor. İşverenlerin tekrar başvurması şartıyla, aynı işçiler için ve belirli şartları aşmamak kaydıyla yeni bir uygunluk tespiti yapılmasına gerek kalmaksızın, kısa çalışma ödeneği süresi 7 Ağustos'a kadar uzatıldı. Bu düzenleme ile işverenlerin süreci daha hızlı ve kolay bir şekilde yönetmeleri amaçlanıyor.
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SÜRECİ ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI TARAFINDAN YÜRÜTÜLECEK
4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun ek 2'nci maddesi uyarınca yürürlüğe konulan kararın hayata geçirilmesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülecek. Bu süreçte, işverenlerin gereken başvuruları yapmaları ve gerekli şartları sağlayan iş yerlerinin kısa çalışma ödeneği desteğinden faydalanması için gerekli bilgilendirmeler ve yönlendirmeler sağlanacak. Kahramanmaraş merkezli depremlerin yarattığı ekonomik zorluklara yönelik alınan bu önemli karar, iş yerleri ve çalışanlar için destekleyici bir önlem olarak değerlendiriliyor. Bölgesel krizlerin etkilerinin hafifletilmesi ve istihdamın korunması amacıyla yapılan bu düzenlemelerin, iş dünyası ve çalışanlar üzerindeki olumlu etkisi takip edilecek.
 
Editör: Haber Editörü