KİGEM Başvuruları Başladı KİGEM Başvuruları Başladı
1 Eylül 2022'de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), konutlarda eylül itibarıyla geçerli olacak elektrik tarifesine yüzde 20 zam geldiğini duyurmuştu. Bu zam, tüketicilerin bütçelerini olumsuz etkilemiş ve geniş çaplı tepkilere yol açmıştı. Ancak, seçimlerin yaklaştığı bir dönemde, 1 Nisan 2023'te elektriğe yüzde 16 indirim uygulanmasıyla biraz olsun rahatlama yaşanmıştı.
 
İKTİDARIN SEÇİM SONRASI ZAM HAMLESİ
Seçimlerin ardından iktidara gelen yönetim, vergi ve akaryakıt gibi birçok kalemde zam yapmış, bu durum vatandaşların elektrik fiyatlarına olan endişelerini artırmıştı. Halk, elektrik faturalarına gelebilecek olası zam haberleriyle tedirgin bir bekleyiş içerisindeydi.
ELEKTRİK MALİYETLERİ İLKBAHAR VE YAZ DÖNEMLERİNDE YANSIMAYACAK
Son gelen haberlere göre, Bloomberg HT kaynaklarına dayandırılarak yapılan açıklamada, elektrik tarifelerinde bir süreliğine zam beklentisi olmadığı belirtildi. Sektör kaynaklarına göre, 1 Ekim'e kadar elektrik fiyatlarında artış beklenmiyor. Henüz diğer tarihler hakkında bir açıklama yapılmamış olsa da, bu haber vatandaşları bir nebze rahatlattı.
ZAM BEKLENTİSİ DİĞER TARİHLER İÇİN AÇIKLANMADI
Kaynaklar, elektrik tarifelerindeki zam beklentisinin 1 Ekim'e kadar olmadığını net bir şekilde ifade etmiş olsa da, diğer tarihlerle ilgili bilgi verilmemiştir. Dolayısıyla, ilerleyen dönemlerde elektrik fiyatlarında değişikliklerin olabileceği ihtimali hala göz önünde bulundurulmalıdır.
BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR
Vatandaşlar, elektrik maliyetleri konusunda belirsizlikle karşı karşıya. Seçimler sonrası alınan vergi ve akaryakıt zamlarının ardından, elektrik fiyatlarında yaşanabilecek bir zam beklentisi, tüketicilerin bütçe planlamalarını olumsuz yönde etkileyebilir. 1 Ekim tarihine kadar gelecek bir zam haberinin olmaması, kısmi bir rahatlama sağlamış durumda. Elektrik fiyatlarındaki gelişmeleri yakından takip etmek, gelecek dönemler için önemli olacaktır.
 
Editör: Haber Editörü