Bilindiği üzere Bulgaristan eski bir Doğu Bloğu ülkesidir. Buna istinaden uzun yıllar boyunca sosyalist rejimle yönetilmiş akabinde birlik dağılınca yeniden bir yapılanma sürecine girmiştir. Türkiye’den birçok insan bu ülkeye farklı nedenler ile gitmek istemektedir. Hal böyle olunca da işin içine Bulgaristan vizesi olgusu girmektedir. Biz de bu yazıda sizlere dünyanın en karakteristik ülkelerinden olan hala sosyalist rejimin izlerini taşıyan bu ülkeye gidecek olan kişiler için vize noktasında merak edilen soruların yanıtlarını vereceğiz. Şimdi dilerseniz adım adım başlayalım.
Bulgaristan Vize Başvurusu
Bulgaristan vize başvurusu işin temelinde diğer birçok ülkeye benzer durumdadır. Burada hemen merak edilen acaba Türk vatandaşlarını Bulgaristan vizesiz kabul ediyor mu sorusunun yanıtı hayır kabul etmiyor biçimindedir. Burada da kimi bilinmesi gereken hususlar vardır. Bulgaristan isimli ülkeye turist olarak gidecek kişiler Bulgar vizesi başvurusunu doğrudan yapamaz. Bu vize türü kısa süreli olan bir vize türü olduğu için Bulgaristan Hükümeti tarafından yetkilendirilmiş aracı kuruluşlar aracılığı ile istenen evraklar ile birlikte gerçekleşir. Diğer Bulgaristan vizesi türlerinde ise öncelikle istenen evraklar hazırlanır, akabinde Bulgaristan Hükümetinin ülkemizde yer alan ilgili kurumlarından randevu alınır ve sonrasında da başvuru yapılır.
Bulgaristan’ın Vizesiz Giriş İmkanı Sunduğu Koşullar
Üstte verilen bu bilgilerden sonra şimdi de Bulgaristan’a hangi koşullarda vizesiz gidilebildiğine bakmak gerekir ise o noktada da şu bilgiler verilebilir: 31.01.2012 tarihinde yürürlüğe girmiş olan vize muafiyet anlaşması kurallarına istinaden herhangi bir Schengen ülkesinde yaşama hakkı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Bulgaristan vize başvurusu gerekmez. Bunun dışında Hususi yani yeşil pasaport sahibi T.C. vatandaşı olan kişiler 90 güne kadar olan gezilerinde Bulgaristan vize başvurusundan muaf tutulur. Hizmet pasaportu ya da bir diğer ifade ediş biçimi ile gri pasaport) ya da diplomatik yani siyah pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıysa 30 gün süreli olacak biçimde yapacakları gezilerde bu ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilir. Tüm bunların dışında geçerli olan Schengen bölgesi giriş hakkını tamamlamamış olan kısa süreli Schengen vizesi sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize geçerlilik koşulları ve de zaman dilimi boyunca Bulgaristan’a vizesiz olarak hem giriş hem de çıkış yapma hakkına sahiptirler. Kısaca süreç güncel mevzuata göre bu biçimdedir.
Bulgaristan Vize Türleri
türleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için aşağıda yazılı olduğu gibidir:
l A tipi vize: Transit vize türüdür. 48 saat geçerlidir
l B tipi vize: Turistik vizedir. Toplam süresi 90 gündür.
l C tipi vize: Yine kısa süreli olarak fuarlara katılım, eş dost ziyareti, kültürel faaliyetler, sanatsal çalışmalar, bilimsel kongreler ve iş gezileri yapılacağı zaman bu vize türüne başvuru yapılması gerekir. Toplam süresi 90 günü geçemez. Bir defa da ya da giriş çıkış olarak belli aralıklarla kullanılabilir.
l D tipi vize: Uzun süreli olan vize türüdür. 90 günü aşan geziler içindir. Burada süreç diğerlerinden çok daha uzun olup istenen evraklar noktasında da farklılıklar olabilir.
Kısaca bu konuda da verilebilecek bilgiler bunlardır.
 Bulgaristan Vize Başvuru Şartları Nelerdir?
Bulgaristan vize başvuru şartları şunlardır:
l Vize başvurusu için ücretin ödenmesi
l İstenen evrakların doğru eksiksiz ve tam olarak hazırlanması
l Vize başvuru formu son 10 gün içinde hazırlanmalı ve mutlak ıslak imzalı olmalıdır.
l Gezi amacı net olarak herhangi bir soruna yol açmaması için tam olarak açıklanmalıdır
l Vize başvurusu en geç 2 ay, en erken 15 gün içinde yapılmalıdır.
Vize başvurusu için bu şartları sağlayanlar çok ciddi özel bir durum olmadıkça sorun yaşamaz ve kolayca vizelerini alırlar.
Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar
Bulgar Vizesi için istenen evraklar da aşağıda yazılı biçimdedir:
l Islak imzalı güncel tarihli Bulgaristan vize başvuru formu
l 2 adet son 3 ay içinde çekilmiş olan biometrik arka fonu beyaz 35 mm * 45 mm fotoğraf
l Vize talep dilekçesi
l Vize başvuru ücreti ödendi dekontu
l Nüfus cüzdan fotokopisi
l Nüfus kayıt örneği
l Uçuş rezervasyon bilgileri
l Turistik gezilerde konaklama bilgileri
l Var ise davet mektubu
l İkametgah belgesi
l Kişinin maddi durumunu gösteren her tür banka hesap dökümü
l Emekli olanlar için emeklilik evrakları
l Çalışanlar için SGK dökümü, maaş bordrosu ve kurum imza formu vb. evraklar
l Kendi işi olanlar için vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri
l Çiftçiler için çiftçi kayıt belgesi
l Öğrenciler için öğrenci belgeleri
l 18 yaşından küçükler için ailesi tarafından noter onaylı verilen onay yazısı (Muvafakatname)
l Türkiye’ye döndükten sonra 6 ay boyunca geçerli olan pasaport. Bu pasaportun arka sayfası boş olmalı ve kesinlikle yırtık olmamalıdır. 10 yıldan eski bir pasaport olmaması da gerekir.
l Seyahat sağlık sigortası
Bulgaristan Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?
Bulgaristan vize konsolosluk harç ücreti 80 Euro, Randevu bedeli 25 Euro, İşlem danışmanlık merkezi ücreti 50 Euro değerindedir. Ayrıca bu ülkede kalınacak olan süreye bağlı olarak değişkenlik göstererek Seyahat Sağlık Sigortası 30 Euro ile 100 Euro arasında değişir.
Bulgaristan Vize Randevusu
Bulgaristan vize randevusu Bulgaristan Büyükelçiliği ya da Bulgaristan Konsolosluklarına şahsen yapılamamaktadır. Büyükelçiliğe ve konsolosluğa bağlı başvuru merkezleri ya da danışmanlık ofisleri aracılığı ile başvuru kabul etmektedirler. Türkiye’de olan Bulgaristan Konsoloslukları şunlardır:
l Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği
l Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu
l Bulgaristan Bursa Konsolosluğu
l Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu biçimindedir.
Randevular Online sistem üzerinden talep edilir. Randevu alındıktan sonra belirlenen gün ve saatte son derece dakik bir biçimde ilgili adrese istenen evraklar ile gidilerek süreç başlatılır.
Sonuç olarak Türkiye’de güvenle bu hizmeti kesintisiz olarak Vize Merkezi sunmaktadır.