Arka arkaya her gün gelen zamlar, halkın alım gücünü zayıflattı, moralini bozdu, belini büktü… Tamumuz-Ağustos sıcakları ve yaklaşan 2023 seçimleri bütün bunları yaşamak bu yazın en çok konuşulan konularından biri olacak.

Nedeni şu mu: Güven vermeyen bir Ekonomi yönetimi mi? Plansız bir üretimin politikası mı? Ardından,sabahtan Akşama gelen zamlar mı? Yurt içerisindeki üretimin ’döviz’ için yurt dışına yapılan ihracatı mı, bunun iç piyasaya büyük oranda olumsuz yansıması mı? Yaşananlara nereden bakarsanız bakınız, vatandaşların ihtiyaç duyduğu her şeye ama her şeye her gün zammın gelmesine neden oluyor? Bundan etkilenen ülke insanı 2020 yılından itibaren daha çok yoksullaştı. Bütün bu olumsuzlukların yegâne sebebi “ Başkanlık sistemi mi ” “Parlamenter Sistem hükümet modeli” geri gelirse her şey tekrar düzelir mi? Aslında bu soruların cevabını yaşadıklarına şahit olan halk 2023’de sandıkta verecek.

Dünden daha bugün fukaralaşan, alım gücü iyice düşen vatandaş, köyünde, kasabasında, ilçesinde ve şehrinde yani yaşadığı her yerde geçim sıkıntısıyla karşı karşıya? Birçoğu, günü kurtarmak, idareyle geçirmek için çaba harcamaktadır. Hükümetin, işçi, emekli, memur, dul ve yetim maaşlarına yaptığı zamların, akabinde hemen erimesinin asıl nedenlerinden biri ise, market sahiplerinin, çalışanlarına verdiği talimatla her gün bir üst rakama çıkarılan etiketlerdir? Bu konuda hükümetin yeterli denetim yapamamasından kaynaklı sorunların ise vatandaşa yansıması. Artık, birçok ailenin makul miktar-da dışarıda yemek yemesi, alışveriş yapmak istemesi hayal oldu bile. Bu gidişatla bu yazda, bu güzde böyle yaşamı da garanti altına alabilmek zor gözüküyor…

Milletimizin Kurban Bayramını kutlar, sağlıklı yaşam dilerim.