Ekonomist Prof. Dr. Necmettin Batırel, benzine ve motora gelecek olan zamları açıkladı. Bu zam iddiası, akaryakıt fiyatlarının daha da artacağı konusundaki endişeleri güçlendirdi.

Akaryakıt fiyatlarının yükselmesi, vatandaşların bütçesini zorlamaya devam ediyor. Dolar kurundaki istikrarsızlık ve dünya genelinde artan petrol fiyatları, akaryakıt maliyetlerini artırıyor. Bununla birlikte, devletin akaryakıta uyguladığı yüksek vergiler de fiyatların yüksek seviyelerde kalmasına neden oluyor. Prof. Dr. Necmettin Batırel’in yaptığı açıklamaya göre, benzine ve motora gelecek olan zamlar oldukça ciddi olacak.

AB, Kahramanmaraş depremleri dolayısıyla Türkiye'ye 400 milyon euroluk afet yardımına onay verdi AB, Kahramanmaraş depremleri dolayısıyla Türkiye'ye 400 milyon euroluk afet yardımına onay verdi

Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu kriz ortamında, akaryakıt fiyatlarına gelecek olan zamların ne kadar etkili olabileceği merak konusu. Prof. Dr. Necmettin Batırel, iktidara yakın bir isim olarak tanınıyor ve yaptığı bu zam açıklaması daha fazla dikkat çekiyor. Ekonomi politikalarının doğru olduğunu savunan birkaç ekonomistten biri olan Batırel’in bu açıklaması, gelecekteki akaryakıt zamlarının gerçekleşme ihtimalini artırıyor.

Prof. Dr. Necmettin Batırel’e göre, benzine ve motora yapılacak olan zamlar Avrupa’daki ortalama fiyatlara yaklaştıracak. Bu zamların kademe kademe gerçekleştirileceği ve devletin akaryakıt sübvansiyonunu tamamen kaldırdığı belirtildi. Batırel’e göre, benzin ve motorin litre fiyatı 44 TL’ye çıkacak. Bu da, benzinde yaklaşık 10 TL, motorinde ise yaklaşık 8 TL daha zam anlamına geliyor.

Bu zam iddiası gerçekleşirse, akaryakıt fiyatları daha da yükselerek vatandaşların mali yükünü artıracak. Dolar kurunun dalgalanmaları ve petrol fiyatlarının artması gibi faktörler, gelecekteki zamların daha da yüksek olabileceği endişelerini beraberinde getiriyor.