Fırat Görgel, Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı olarak İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik ablukası ve saldırılarına ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Görgel, İsrail’in 10 Ekim 2023'te ilan ettiği abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının sonucunda 700’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Görgel, İsrail’in uzun yıllardır devam eden bu ablukayla Gazze'deki masum sivillerin temel haklarının ihlal edildiğini ve insani krizin derinleştiğini vurguladı.

Gazze Şeridi'nde yaşayan insanların temel ihtiyaçlara erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu ifade eden Görgel, Gazze'deki ibadethaneler, hastaneler ve okullar gibi sivil yerlerin acımasızca vurulduğunu dile getirdi. Görgel, bu durumun masum sivillerin hayatını tehdit ettiğini ve Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını artırması gerektiğini belirtti.

ak-parti-kahramanmaras-il-baskani-gorgelden-israile-sert-tepki.jpeg

Arıkan, “25 bin 046 kişilik stadyum yapacağız” Arıkan, “25 bin 046 kişilik stadyum yapacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle uluslararası toplumun Gazze'deki insanların temel haklarına saygı gösterilmesi ve daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edildiğini söyleyen Görgel, ayrıca 1967 sınırları temelinde bağımsız bir Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Görgel, sivil yerleşimlerin hedef alınmasını doğru bulmadıklarını ve abluka uygulamalarının savaş ahlakına uymadığını belirtti. Ablukanın savaş değil, katliam olduğunu ifade eden Görgel, masumların ölmemesi ve daha fazla kan dökülmemesi için bölgedeki tüm etkili aktörleri barışın tesisine katkıda bulunmaya çağırdı. Görgel, var olan güçleriyle ve yüksek sesle daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna dair inançlarını tüm platformlarda dile getirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Editör: Haber Editörü