Şehrin ihyası ve inşası, depremzedelerin tüm ihtiyaçlarının eksiksiz olarak karşılanması ve mağduriyet yaşamamaları noktasında yoğun gayret gösteren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, şehirde yürütülen afet ve acil durum çalışmalarına ilişkin basın temsilcileriyle gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına katıldı. 64. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel ve AFAD Risk Azaltma Planları Daire Başkanı Aslan Mehmet Coşkun’un da katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda; depremin meydana geldiği ilk andan itibaren gerçekleştirilen çalışmalar, kalıcı yerleşim alanlarının tespiti, zemin etüt çalışmaları, depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında yürütülen çalışmalar ve hayata geçirilecek projelere ilişkin basın temsilcilerine bilgiler aktarıldı.

Acıya Karşı Tek Vücut Olduk

Toplantıda konuşan 64. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, “15 Temmuz gecesinde olduğu gibi 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde de milletimiz büyük bir yönetim organizasyonuna dönüştü ve devletine omuz verdi. Türkiye’nin her yerinden deprem bölgesine akın eden insanlar inanılmaz bir koordinasyon içerisinde çalışma gerçekleştirdi. Depremin ilk saatlerinden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bakanlarımız da deprem bölgelerine gelerek çalışmaların koordinesini sağladı. Ülke olarak çok büyük bir acıyla karşı karşıya kaldık ancak bu süreçte devletimiz ve milletimiz büyüklüğünü bir kez daha gösterdi. Hep birlikte büyük bir metanet, kenetlenme ve dayanışmayla bu acıya karşı tek vücut olduk. Hamdolsun şehirlerimiz el birliğiyle hızla ayağa kaldırılıyor. Ülkemizin dört bir yanından yardıma gelen belediyelerimiz çok büyük çalışmalar gerçekleştirdi. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin” ifadelerini kullandı.

Çalışma Grupları Oluşturduk

Ülkenin dört bir yanından yardıma gelen kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve gönüllülerle birlikte çok ciddi çalışmaların yürütüldüğünü belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Büyük bir afet yaşadık. Vefat eden canlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Depremin meydana geldiği ilk andan itibaren yardıma gelen kamu kurum ve kuruluşlarımız, belediyelerimiz ve gönüllülerimizle çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla depremin ilk saatlerinde şehrimize gelen bakanlarımız ve milletvekillerimizle birlikte çalışmaların koordinasyonunu sağladık. Afet ve acil durumun yönetilmesi ve depremzedelerimizin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında çalışma grupları oluşturduk. Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de mevcut imkanlarımızla çalışma gruplarımıza destekte bulunduk” dedi.

Tüm Ekiplerimize Şükranlarımızı Sunuyoruz

Tüm alanlarda çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Başkan Hayrettin Güngör, “Arama kurtarmadan hafriyata, su hizmetlerinden temizliğe tüm alanlarda çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Depremin 4’üncü gününde yüzde 70 civarında şehrimize su verdik. Bu oran 10 gün içerisinde yüzde 93 seviyesine çıktı. Şu an ise yüzde 99 seviyesindeyiz. Enkaz kaldırma çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. Kalıcı konut alanlarının tespiti noktasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız yoğun bir çalışma yürütüyor. Depremzedelerimizin barınma ihtiyacının karşılanması noktasında konteyner kent kurulumları da devam ediyor. Bu süreçte her zaman yanımızda olan, depremzedelerimizin ihtiyacının karşılanması noktasında yoğun gayret gösteren Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize, valilerimize, ülkemizin dört bir yanından yardıma gelen belediyelerimize, kamu kurum ve kuruluşlarımıza ve gönüllülerimize şükranlarımızı sunuyoruz” cümlelerini kaydetti.