EYT’yi Kaçırdım Diye Üzülmeyin! 10-12-15 yılla erken emeklilik kapıda! SSK ve Bağ-Kur’luya 50-55 yaş indirimi EYT’yi Kaçırdım Diye Üzülmeyin! 10-12-15 yılla erken emeklilik kapıda! SSK ve Bağ-Kur’luya 50-55 yaş indirimi
Evde Bakım Maaşı Hakkında Güncel Bilgiler
Vatandaşların Odak Noktası: Evde Bakım Maaşı Sorgulama
Mart ayına girişle birlikte, devletten destek alan vatandaşların gündemi evde bakım maaşı sorgulama işlemleri oldu. 13 Mart tarihli güncel liste, evde bakım maaşı yatan illeri araştıran vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı.
Mart Ayı Evde Bakım Maaşı Yatan İller
Her ay düzenli olarak hesaplara yatırılan evde bakım maaşı için, Mart ayı ödemeleriyle ilgili henüz resmi açıklama gelmedi. Ancak bu ödemeler her ayın 15’i ile 31’i arasında hesaplara yatırılıyor. Güncel liste ve ödemelerle ilgili resmi tarih henüz verilmedi.
Evde Bakım Maaşı Sorgulama Yöntemleri
Evde bakım maaşı alacak vatandaşlar, e-Devlet Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama hizmetinden faydalanabiliyor. Sisteme şifre ve T.C. kimlik numaralarıyla giriş yaparak ödeme durumlarını sorgulayabilirler. Ayrıca, "BAKIYE" yazıp 4747’e SMS atarak da sorgulama yapılabilmektedir.
Evde Bakım Maaşı Başvuru Süreci
Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşların, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. 2024 yılında hesaplara yatırılan evde bakım aylığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tarafından yüzde 50’ye yakın artışla güncellenmiştir.
Artışa Göre Güncel Evde Bakım Maaşı
2024 Ocak-Temmuz döneminde evde bakım yardımı miktarı 5 bin 97 TL iken, yapılan artışlarla 7 bin 608 TL'ye yükselmiştir. Bu artışlar, ihtiyaç sahibi vatandaşların desteklenmesi ve yaşam standartlarının yükseltilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.