MEB yıllık projelerini raporladı MEB yıllık projelerini raporladı
Emekli memurlar için zamların belirlenmesiyle birlikte, Türkiye'nin dört bir yanındaki gözler, taşeron çalışanların durumuna çevrildi. Vatandaşlar, emeklilik ve kadro düzenlemelerini içerecek olan 2. torba yasa için sabırsızlıkla bekliyor. Bu düzenlemenin hayata geçirilmesiyle birlikte, taşeron işçiler, belediye şirketlerinde çalışanlar, geçici işçiler (TYP) ve ücretli öğretmenlerin kadroya geçişi de gündeme geldi. Şu an için gündemde taşeron yer alıyor. Peki, taşeron işçiler ne zaman kadroya geçecek? İşte detaylar ve son açıklamalar...
Meclis'in açılması merakla bekleniyor. Bu kapsamda gözler taşerona kadro düzenlemesine çevrildi. Uzun süredir kadro bekleyen milyonlarca vatandaş, bu gelişmeyle umutlandı. Özellikle geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren kanun teklifinin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, taşeron işçilere kadro düzenlemesi Meclis'in gündemine gelecek tarih merak konusu oldu. Peki, taşerona kadro ne zaman verilecek? İşte merak edilenler...
Torba yasada taşerona kadro var mı?
100 bin taşerona kadro verilmesini öngören düzenlemenin Meclis'ten torba yasayla beraber geçmesi bekleniyor.
90 bin taşerona kadro verilmesini öngören düzenlemenin 2. yeni torba yasa maddeleri arasında yer alması bekleniyor ancak konuya ilişkin resmi bir açıklama bulunmuyor.
Taşeron işçiye kadro ne zaman Meclis'e gelecek?
Meclis'in açılmasının ardından gündeme gelecek ilk konunun taşerona kadro olması bekleniyor.
Yaklaşık 100 bin işçiyi kapsayan düzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis'e gelmesi ön görülüyor.
Meclis'e Gelecek!
Çalışmaların hız kesmeden sürdürülmesi ve torba yasanın planlanan zamanda yürürlüğe girmesiyle birlikte taşeron işçiler, uzun süredir bekledikleri kadroya kavuşmanın sevincini yaşayacaklar.
Bu düzenleme, taşeron işçilerin çalışma koşullarını iyileştirmeyi ve güvence altına almaya yönelik önemli bir adım olacak. Taşeron işçiler, bugüne kadar geçici ve belirsiz çalışma koşullarında çalışıyorlardı. Kadro verilmesiyle birlikte, iş güvencesi sağlanacak ve sosyal haklardan daha kolay bir şekilde yararlanabilecekler.
Kadroya geçecek taşeron işçilerin şartları belli oldu mu?
Taşeron işçiye kadro şartları merak ediliyor. Taşeron işçiler kadroya alınmak için devlet memurluğuna atanmada gereken şartları taşıyacak.
Taşeron işçiler memur olacak mı?
Taşeron işçiler 'özel sözleşmeli personel' pozisyonunda istihdam edilecekler. Yani memur olamayacaklar ama kadrolu sayılacaklar.
Taşeron kadro sözleşemeleri
kaç yıllık yapılacak?
Taşeron kadro sözleşemeleri 3'er yıllık olacak.
Taşeron kadro sözleşemeleri kaç yıllık yapılacak?
Taşeron kadro sözleşemeleri 3'er yıllık olacak.
Taşeron kadro için yaş sınırı var mı?
Yaş sınır emeklilikle ilintili. Emekli aylığı almaya hak kazanmış taşeron işçi bu kadrodan yararlanamayacak.
Taşeron prim hesabı nasıl yapılacak?
Kamuya geçtikten sonra emeklilik sisteminde 4/A kapsamında değerlendirilecekler.
Editör: Haber Editörü