Bakan Varank'tan Türkiye'de çıkan altın miktarına dair açıklama Bakan Varank'tan Türkiye'de çıkan altın miktarına dair açıklama

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç, zincir marketlerin fahiş fiyat uyguladığına dair iddialara yanıt verdi.

Ayrıca BİM İcra Kurulu Üyesi de olan Aykaç, bilançolarını açıkladıklarını ifade ederek, “Birçok işetmemiz zarar ediyor. Kâr edenler de yüzde 0 ile 4 arasında kâr marjı ile çalışıyor. Kârlılıktan feda etsek bile esas odaklanmamız gereken şeyler maliyetler” dedi.

Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan Aykaç, Son 5 yılda kendi marketi adına kâr marjlarında bir artış olmadığını söyleyerek “Dışa bağımlılığı azaltıp hayvancılığı kalkındırmak zorundayız. Peynir fiyatlarının et fiyatlarını geçtiği konuşuluyor. Önümüzdeki dönemde et fiyatları da artacak. Enflasyon dünyanın yaşadığı bir şey, Türkiye’de biraz daha farklı yaşanıyor. Maliyet enflasyonu var. Buna eğilmediğimiz sürecek konuşulan şeyler bilgiye dayalı olmaz. Orgazine perakende sektörü enflasyonu tetiklemiyor” dedi.

‘BAKANLIK DENETİMLERDE FARKLI BİR YOLA BAŞVURUYOR’

Market denetimlerinde Ticaret Bakanlığı’nın farklı yollara başvuracağını ifade eden Aykaç, “Veriler üzerinden yorum yapmak gibi bir düşünceleri var. Ticaret Bakanı Mehmet Muş bize öyle iletti. Biz satış fiyatına ilişkin verilerimizi paylaşacağız. Kontroller sıkılaşabilir hiçbir sorun yok. Varsa bir hata devlet mevzuatlar çerçevesinde gereğini yapar” dedi.

‘EYT’NİN FİNANSMAN YÜKÜ OLACAK’

Asgari ücret ve EYT düzenlemesi konularında da açıklamalarda bulunan Aykaç, “75 bin üzerinde çalışanımız var. EYT’ye takılanların sayısı da ciddi boyutlarda. Düzenlemeden ne çıkacağını bilmemekle beraber, şirketlerin üzerine kıdem tazminatı finansman yükü getirecek. Tahmin ediyorum bu düşünülerek düzenleme yapılacaktır. Bizim marketimiz özelinde 500 milyon TL civarında bir yükü olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Türkiye’deki gelir grubunun şu anda üst ve alt olarak evrilmiş durumda olduğunu ifade eden Aykaç, “Alt grup enflasyona daha çok maruz kalıyor. Asgari ücret beklentileri bu noktada karşılanmalı. İş dünyası da burada beklenti içerisinde olacaktır” şeklinde konuştu.