İktidar için sandıktaki en büyük tehlikeli parti: Pahalılık..

İktidarı kara kara düşündüren en büyük tehlike, pahalılığın hesabını sormak için seçim sandığını bekleyen ve oradan çıkabilecek umuda gözünü diken muhalif parti pahalılık: “Hayat pahalılığına bir çözüm bulunmalı. Marketler ateş pahası. Fiyatlar katlanarak her gün artıyor. Vatandaşın tek derdi bu. İktidar tarafından anlatılan ‘Pembe tablo rakamları’ güzel ama kimse buna bakmaz. Önümüzdeki seçimi tekrar kazanmak istiyorsa Cumhur İttifakı bu soruna acil çözüm bulmalı.”

* Çok doğru, çok haklı, çok önemli uyarılar bunlar. AK Parti İktidarı, Millet İttifakının bileşenlerini, yani tüm muhalefet partilerini falan bir tarafa bırakıp tamamen bu soruna odaklanması şart.

* Dikkatlerden kaçmasın: En etkili muhalefet partisi budur. Halkın büyük bir bölümü pahalılık nedeniyle çok perişan. Mesela: Belediye otobüsüne binen vatandaşlardan bazıların pasolarının içi boş kontör yok? “Yetersiz bakiye” Buna bizatihi şahit olmak:

* Bir vatandaş (bir gazeteci)olarak bende zaman zaman toplu taşımayı kullanıyorum. Çok zaman Tramvayı tercih ettiğimden otobüse arada bir biniyorum. Önceki akşam ofis çıkışında, Sivas bulvarı güzergâhından giden otobüse Kiçikapı civarındaki duraktan saat 18.00 sularında bindim ve boş olan ön koltuğa oturdum.

* İş çıkışı yâda, her hangi bir nedenle çarşı merkezine gelmiş olan vatandaşlarda, evlerine dönmek için duraklarda bekliyor ve Mahallesine giden belediye otobüslere biniyorlar. Buraya kadar her şey normal! Normal olmayan ve insanın içini acıtan durum ise otobüse binen vatandaşların bazılarının, Toplu ulaşım kartlarını okuttuklarında ‘Yetersiz bakiye’ anonsu ile karşı karşıya kalmaları? Bu durum benimde dikkatimi çekti, ön koltukta oturduğum için bizatihi şahit oldum bu duruma. Bazı vatandaşların kullandığı Kart 38 ulaşım kartlarını okuttuklarında içerisinde bakiye olmadığına şahit olmak ve o anı yaşamak benim içinde çok üzücüydü. Çok Üzücü? Otobüs şoförü,’ hanım efendi, bey efendi, bakiyeniz yetersiz’ sözlerine karşılık, bakiyesi yetersiz olanlar boyunlarını bükerek kısık bir sesle ‘paramız yoktu kartımıza bakiye yükleyemedik bizi idare etsen ne olur, hayat çok pahalı geçinemiyoruz’ Otobüs Şoförü ise’ bu konuda benim sizin için yapabileceğim bir durum yok lütfen biletin çözümüne bakın’ biletlerinin içerisinde kontör olmayan yetersiz bakiyeli yolcular, üzgün bakışla mahcubiyet içinde yolculuklarına devam ettiler. Olaylara en ince detaylarına kadar çok üzgün bir şekilde şahit olmak kolay değildi benim içinde.

* Şahit olduktan sonra... “Nasıl oluyor da oluyor” falan diye sormaya gerek duymuyorsun.

Çünkü hayat ve yaşam çok pahalı hepimiz ve hep birlikte bu olumsuzluğu yaşıyoruz..