Yazar Ahmet Sandal, 22 Nisan 2022 Cuma Günü saat 12:00’de TRT Çukurova Radyosunda kitap sevgisini, gençlerimizde kitap okuma alışkanlığının artırılması ve kitap dostluğu hakkında demeç verdi ve kendisine bu hususta sorulan soruları cevapladı.

TRT Çukurova Radyosu sosyal medya ve haberlerde Şair Yazar Ahmet Sandal’ın 22 yılda 20 bin kitabı, sokakta, trende, okullarda ve velhasıl her yerde ücretsiz dağıttığı şekildeki bilgilerden hareket ederek kendisini canlı olarak yayınlanan programa davet etti.

TRT Çukurova Radyosu'nun "Akdeniz'den Toroslar'a Programı" Kültür Sanat Köşesinin geçen Cuma günü konuğu Kahramanmaraşlı Şair Yazar Ahmet Sandal idi.

Sandal "kitap, şiir ve edebiyat üzerine gerçekleştirdikleri TRT Çukurova Radyosundaki söyleşide” kısaca şu hususlara dikkat çekti: Yedi Güzel Adamın ve şiir toprağı Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesinde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi memleketimde ikmal ettikten sonra, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim.  40 yıldır Ankara’da ikamet etsem de memleketim Kahramanmaraş ve Pazarcık’ı asla ihmal etmedim. Memleketimi sık sık ziyaret ettim. 13 yaşından beri şiir yazıyorum. Çocukluk yıllarımdan beri edebiyat ve şiire ilgim vardır. Önceleri yazdığım şiirleri bir yerde biriktirirken 2000’li yıllardan itibaren de kitap çıkartmaya ve yayınlamaya makta başladım. 22 yılda çıkarttığım 17 adet kitabımı 20 bin kişiye ücretsiz ve gönüllülük esasına göre kitap hediye ettim. Özellikle de şu hususun altını çizmek istiyorum. “Kitap dosttur, en iyi dost kitaplardır” diyoruz, esasında bu söz şu söz ile birlikte anlam kazanır. “Kitap okuyanlar en iyi dosttur.”

Şair Yazar Ahmet Sandal TRT Çukurova Radyosuna verdiği demeçte “kitaplarımı ücretsiz olarak her yaştan insanlara dağıtarak, dostlarımı artırıyorum.  Ne kadar çok kitap hediye edersem, o kadar çok dostum artar” diyerek bir önemli hususa dikkat çekmiştir.

Kahramanmaraş’ta asma yaprağı geçim kaynağı oldu Kahramanmaraş’ta asma yaprağı geçim kaynağı oldu

Ahmet Sandal, “davet TRT'den geldi. Bu hassasiyetleri için ve kitap okuma alışkanlığının artmasına ve edebiyat sevgisine katkı sağladıkları için Ben TRT yetkililerine teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamlamıştır.

Edebiyat, şiir  ve kitap sevgisi hakkında kendisiyle görüştüğümüz Şair Yazar Ahmet Sandal, şu hususları belirtmiştir: “Kendime böyle bir yol çizdim. Bilinçli olarak bu yola girdim ve maksadım farkındalık oluşturmaktır.  Hedefim kitap sevgisine, edebiyat ve şiire dikkat çekmektir. Allah’ın izniyle daha nice nice kitap yayınlayacağım. Hatta birkaç yerde yazdım ve belirttim. Boyum uzunluğu kadar kitaplarım olsun istiyorum. Benim de dua ve niyazım budur. Yani kitaplarımı üst üste koyduğum boyuma yetişsin istiyorum. Olur inşallah.”

Biz de Kahramanmaraşlı Şair Yazar Ahmet Sandal’dan “nice nice 20 bin kitabı yayınlamasını, başta gençlerimiz olmak üzere herkese bu kitaplarını hediye etmesini ve boyunun uzunluğu kadar kitaplarının olmasını diliyoruz.”