Milyonlarca kişinin şikayet ettiği bilgisi rızasında telefonun paylaşılmasıyla ilgili Yargıtay’dan flaş bir karar geldi.

Cep telefonu numaralarını müşterinin bilgisi dışında yayan firmalara kötü haber geldi. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, alışveriş yapılan mağazada verilen telefon numarasının müşterinin rızası ve bilgisi dışında 3. kişilerle paylaşan sorumlunun 'Verileri hukuka aykırı verme veya ele geçirme suçu'nu oluşturduğuna hükmetti.

Gözden kaçırmayın

Abdulkadir Konukoğlu, İso Aile Şirketleri ve Kurumsallaşma Meclis Çalışma Grubu Toplantısına Katıldı Abdulkadir Konukoğlu, İso Aile Şirketleri ve Kurumsallaşma Meclis Çalışma Grubu Toplantısına Katıldı

RIZA VE BİLGİ DIŞINDA

Sanık avukatı kararı temyiz edince devreye giren Yargıtay 12. Ceza Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda şöyle denildi:

"Mağdur vatandaşın, sanığın işlettiği iş yerine giderek alışveriş yaptığı ve ücretini daha sonra vereceği beyan etmesi üzerine tanığın sanıktan cep telefonu numarasını istediği ortadadır. Sanığın, aralarında husumet bulunan katılanın aranmasını sağlamak için katılana ait cep telefonu numarasını katılanın rızası ve bilgisi dışında tanığa vermesi şeklinde sanığın, sübutu kabul edilen eyleminin Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 136/1. madde ve fıkrasında düzenlenen verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçunu oluşturduğuna ilişkin yerel mahkemenin kabul ve uygulamasında bir isabetsizlik görülmemiştir.”