Yapay zeka, bir kart oyunu olan briçte şaşırtıcı bir şekilde sekiz dünya şampiyonunu yendi. Böylece yapay zeka, şimdiye kadar insan üstünlüğünde olan briçte büyük bir zafere ulaşmış oldu.

Yapay zekanın insan üstünlüğünde neler yapabileceği hala tartışmalı. Kimileri, yapay zekanın insanlardan çok daha gelişmiş olduğu bir dünyada bizleri ele geçireceği endişesinde. 

YAPAY ZEKA'DAN BRİÇ ZAFERİ! İNSANLARI GERİDE BIRAKTI

Yapay zeka, insan üstünlüğünün şimdiye kadar makinelere direndiği bir oyun olan briçte sekiz dünya şampiyonunu yendi. Fransız girişim NukkAI, Paris'teki iki günlük bir turnuvanın sonunda yapay zekanın zafer haberini duyurdu.

The Guardian'ın haberine göre zafer, yapay zeka için yeni bir kilometre taşını temsil ediyor çünkü briçte oyuncular eksik bilgilerle çalışıyor. Başka bir deyişle, insanın karar verme sürecinin ön planda olduğu oyunda oyuncuların davranışlarına tepki vermek zorunda kalıyor.

Ancak bu yapay zekanın insanoğluna karşı bir oyundaki ilk zaferi değil. Daha önce satranç ve go oyunlarında da insanları yenmişti. Buradaki asıl fark ise satranç ve go oyunlarında bir oyuncunun tek bir rakibinin olması ve her iki tarafın da tüm bilgilere sahip olması. Fakat briç böyle bir oyun değil.

800 EL OYNANDI VE...

NukkAI mücadelesi, insan şampiyonların 10'arlı 80 sete bölünmüş 800 ardışık el oynamasını gerektirdi. Her şampiyon, bir çift rakibe karşı kendisinin ve "sahte" ortağının kartlarını oynadı. Bu rakipler, bugüne kadar dünyanın en iyi robot şampiyonlarıydı. Bu robotlar, birçok robot yarışmasını kazanan, ancak hiçbir yerde uzman insan oyuncular kadar iyi olmadığı kabul edilen robotlardı.

NooK olarak adlandırılan yapay zeka, aynı kartlar ve aynı rakiplerle insan şampiyonla aynı rolü oynadı. NooK 80 setin 67'sini, yani yüzde 83'ünü kazanmayı başardı.

TOGG'dan yeni model geliyor! TOGG'dan yeni model geliyor!

"YENİ NESİL YAPAY ZEKA"

NukkAI'nin kurucu ortağı olan yapay zeka araştırmacısı Véronique Ventos'un NooK'u kararlarını ilerledikçe açıkladığı için “yeni nesil yapay zeka” olarak adlandırdığı belirtildi. Ventos'a göre "Briçte, kararlarını açıklamazsan oynayamazsın."

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE YAPAY ZEKA'NIN ZAFERLERİ

  • 1996: IBM'in Deep Blue isimli satranç makinesi, dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov'a karşı bir oyun kazanmasına rağmen maçı 2-4 kaybetti. Bir yıl sonra ise Kasparov rövanşı kaybetti.
  • 2007: Dama, Kanada'daki Alberta Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından çözüldü. Damada yenilmez bir bilgisayar programı yaratıldı.
  • 2011: IBM'in Watson bilgisayarı, TV yarışma programı Jeopardy'de zafere ulaştı.
  • 2016: Google'ın DeepMind'ın laboratuvarına ait AlphaGo, Koreli Go şampiyonu Lee Sedol'u 4-1 mağlup etti. Kore Baduk Derneği, AlphaGo'ya en yüksek usta unvanı verdi.