Uzmanlar hastalıklara karşı hijyenin özellikle el yıkamanın önemine vurgu yapıyor. Dünya El Hijyeni günü kapsamında tekrar gündeme gelen el yıkama, en basit hijyen kurallarından biridir.

Dünya El Hijyeni Günü sebebiyle açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Mustafa Ekici, "El yıkamayı biz basit el yıkama, sosyal el yıkama, hijyenik el yıkama olarak üçe ayırıyoruz. Toplumu ilgilendiren en önemli konulardan birisi sosyal ve basit el yıkamadır. Bu el yıkama metodu yemeklerden önce, lavaboya gittikten sonra, dışarıdan geldikten sonra veya elimizi yabancı bir cisme temas ettikten sonra yapmış olduğumuz el yıkama metodudur" şeklinde konuştu.

Gözden kaçırmayın

Süt ve süt ürünleri kansere neden mi oluyor? Süt ve süt ürünleri kansere neden mi oluyor?

EL YIKAMAK HAYAT KURTARIR

Ellerimizi yıkayarak hastalıkların yüzde 20-40’nı önlemiş olabileceğimizi belirten Uzm. Dr. Ekici, bu nedenle basit el yıkamayı veya sosyal el yıkamayı mutlaka yapmak gerektiğini işaret etti. Ellerin gerektiğinde ve uygun biçimde yıkanmadığında, grip, nezle bulaşıcı hastalıklara, verem, zatürre gibi solunum sistemine yerleşen bakteri kaynaklı hastalıklara, göz ve dış kulak iltihabı ile çeşitli cilt sorunlarına yol açabildiğini belirten Uzm. Dr. Ekici, “Sağlığımızı korumak için ellerimizi yıkamalıyız. El yıkamak hayat kurtarır, hastalıktan kurtarır” diye konuştu.