Uzmanlara oruç sonrası Ramazan Bayramı’da tatlı tüketiminde çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Seher Başaran Kahramanmaraş'tan Dünya'ya kozmetik ürünleri ihraç ediyor! Seher Başaran Kahramanmaraş'tan Dünya'ya kozmetik ürünleri ihraç ediyor!

Ramazan ayı ile birlikte oruç tutanlar için yeme düzeni değiştiği için Ramazan Bayramı ile birlikte bu düzen yeniden değişecek. Vücut bu değişkenliğe hemen ayak uyduramayabilir. 

GÖZ SAĞLIĞINA ÇOK DİKKAT EDİN

Ramazan Bayramı'nda aşırı tatlı tüketiminin göz sağlığını etkileyeceğini söyleyen Doç. Dr. Selim Bölükbaşı, bu dönemde özellikle diyabet hastalarına dikkat etmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi. Bölükbaşı, “Özellikle diyabet hastaları, Ramazan Bayramı’nda fazla şeker tüketimi yüzünden diyabetik retinopati riski taşır. Diyabetik retinopati retinada geri dönüşümü olmayan ve ciddi hasarlar bırakan kronik bir hastalıktır. Bazı diyabet hastalarında körlükle dahi sonuçlanabiliyor” dedi.

“BAYRAM GİBİ DÖNEMLERDE ŞEKER TÜKETİMİNE DİKKAT EDİLMELİ”

Diyabet hastalarını tehdit eden diyabetik retinopati’nin kan şekerinin bozulmasıyla beraber başladığını söyleyen Bölükbaşı, “Kan şekeri bozulduğu için retinanın beslenmesi de bozulmaya başlıyor. Ardından retina yüzeyinde kanamalar, yağ birikintileri, görme merkezinde ödem hatta retina yüzeyinde yeni damar oluşumları gibi çok sayıda patoloji gelişiyor. İlerleyen süreçte göz içinde ani kanamalar meydana gelebiliyor, diyabetik retinopati bazen körlükle de sonuçlanabiliyor” şeklinde konuştu.