Kurulduğu Haziran 1970 tarihinden bu yana alanının öncü ve yenilikçi derneği olarak, akciğer sağlığında hekimlerin mesleki gelişimi ve toplumun bilinçlendirilmesi için çalışan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), iletişim konusundaki başarısını tescilledi. TÜSAD’ın kendi alanında bir ilke imza atarak hayata geçirdiği ve “Sesimiz ile Her Yerdeyiz” sloganı ile yayına aldığı “Solunum TV Podcast Serisi” Altın Pusula ödülüne layık görüldü. TÜSAD ve iletişim ajansı DoMedya tarafından hazırlanarak, her hafta yeni bir yayınla dinleyicisine sunduğu podcast serisi, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından verilen Altın Pusula Ödülleri’nde “Dijital İletişim kategorisinde ödül kazanan projelerden biri oldu.

ALANINDA İLK TÜRKÇE PODCAST

Altın Pusula ödülünün TÜSAD’ın inovatif yönünü göstermesi açısından çok değerli olduğunu dile getiren TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, şu değerlendirmeyi yaptı: “TÜSAD’ın 52’nci yılında podcast gibi yeni nesil bir iletişim projesi ile ödül alması bizim için çok anlamlı. TÜSAD’ın dijitalleşmeye açık, yenilikçi tarafını ortaya koyması açısından Solunum TV Podcast Serisi, çok değerli bir proje. Bu podcast ile COVID-19 başta olmak üzere halkımızın özellikle merak ettiği sağlık konularında uzman hekimlerle birlikte hazırlanan yayınlar, sağlık dışı keyifli konularla birlikte harmanlanarak hepimizin keyifle dinlediği bir seriye dönüştü. Bu da doğru ve bilimsel bilginin yaygınlaşması için çabalayan derneğimize dijital iletişim kategorisinde önemli bir ödül getirdi. Solunum TV’yi yayına hazırlayan ekibimizi ve podcast yayınlarına katılarak bilgi paylaşan hekimlerimizi kutlarken, her hafta merakla bu seriyi takip eden dinleyicilerimize de teşekkür ediyorum.”

Altın Pusula Ödül2 - Solunum TV

İşte kar yağışı beklenen 48 il İşte kar yağışı beklenen 48 il

72 YAYINLA YENİ BİR SOLUK GETİRDİK

Projenin koordinatörlüğünü üstlenen TÜSAD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. M. Onur Turan, 20’nci Altın Pusula’da ödüle layık görülen Solunum TV Podcast Serisi’nin Şubat 2021 tarihinden bu yana her hafta bir yayın yaparak “alanına yeni bir soluk” getirdiğini söyledi. Turan, şu değerlendirmeyi yaptı: “TÜSAD’ın amaçlarından biri hekimlerin mesleki gelişimine katkıda bulunmak, diğeri de toplumu göğüs hastalıkları konusunda bilinçlendirmek. Biz de Solunum TV podcast serisini pandeminin en zorlu dönemlerinde yayına alırken, olabildiğince çok hekim arkadaşımızın katılımıyla olabildiğince çok kişiye ulaşmayı hedefledik. Halkımızın bilgiye erişimini kolaylaştırmak, aynı zamanda hekimlerin sağlık dışı yönlerini de paylaşmak amacıyla, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelişen podcast yayıncılığını tercih ettik. Konuk ettiğimiz uzman hekimlerimizle ulaşılabilir, etkin bir sağlık yayıncılığına imza attık. Bu süreçte, toplam 72 yayın yaptık. Bunun sonucunda 22 kategoride 400’den fazla projenin yarıştığı Altın Pusula’da, çok değerli markalarla beraber, dijital iletişim alanında bu ödüle layık layık görüldüğümüz için mutlu ve gururluyuz. Bu önemli ödülü pandemide en ön safta özveriyle ter döken hekimlere, hemşirelere ve tüm sağlık çalışanlarına adıyoruz.”

Her hafta yeni bir podcast ile dinleyicisinin karşısına çıkan Solunum TV’de, Doç. Dr. M. Onur Turan, Nilgün Karataş, Hatice Yıldırım Somuncu ve Şima Kılıçarslan tarafırndan hazırlanan podcast’lerin yanı sıra Solunum Güncel serisi ile de gündemdeki sağlık konuları ele alınıyor. Bu yayını www.Solunum TV.com sitesinden ya da Spotify, Google Podcast, Apple Podcast, Anchor, Breaker, Radio Public, Pocket Casts gibi platformlardan dinlemek mümkün.

Solunum TV yayınlarını takip etmek için;  https://www.SolunumTV.com/