EXPO çalışması Fransa daveti getirdi EXPO çalışması Fransa daveti getirdi
Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde afetzedeler için başvuruda bulunan 7 bin 327 kişinin hak sahipliği, onaylandı. Pazarcık ve Elbistan ilçelerini vuran şiddetli depremlerde evlerini kaybeden ve ciddi zarar gören insanlar için barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla devam eden çalışmaların bir sonucu olarak bu önemli adım atıldı.
Depremlerde mağduriyet yaşayan insanların kalıcı konut inşaatları hızla devam ederken, hak sahipliği başvuruları da sürecin önemli bir parçası haline geldi. Türkoğlu ilçesinde yapılan 9 bin 642 hak sahipliği başvurusundan 7 bin 327'si kabul edildi. Hak sahipliği onaylanmayan kişiler, itirazda bulunmak için 25 Ekim tarihine kadar Kaymakamlık ile İl AFAD Müdürlüğü'ne başvurabilirler.
Türkoğlu Kaymakamı Mustafa Nevzat Mercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen büyük depremlerde yaşamını yitirenlere rahmet diledi ve ailelerine başsağlığı dileklerini iletti. Mercan, depremlerde kentte birçok iş yerinin ve konutun yıkıldığını ve zarar gördüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Şu ana kadar yaklaşık 10 bin başvuru aldık ve bunların yüzde 76'sı olumlu sonuçlandı. Başvuruları kabul edilmeyen vatandaşlar, AFAD bürolarında belirlenen tarihe kadar itirazda bulunabilecekler. İtirazları kabul edilenler, hak sahipliği elde edebilecekler. Reddedilen başvurularla ilgili ayrıntılı bilgi ve belgeleri dilekçelerine ekleyen vatandaşlar, sonuçları daha hızlı alabilecekler. Evrak eksikliği veya yanlış adres nedeniyle ret alan kişiler, bu sorunları düzelttikleri takdirde haklarını alabilecekler."
Editör: Haber Editörü